Art Film Fest prinesie špičkové filmy a ocení filmárske osobnosti
Novinky z Cannes aj laureáta Zlatej palmy kórejskú snímku Parazit a ďalšie filmy ponúkne 27. ročník Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest (AFF) Košice (14. – 22. 6.).
„Pripravili sme 152 filmov, z ktorých 110 je celovečerných, dve súťaže, v hlavnej súťaži hraných filmov bude 12 titulov, v krátkej súťaži 37 filmov. Filmy sú rozdelené do 14 programových sekcií,“ uviedol v utorok na tlačovej konferencii v Bratislave umelecký riaditeľ festivalu Peter Nágel s tým, že divákov čaká takmer 230 projekcií.
Festival opäť udelí osobnostiam filmu ocenenia Hercova misia a Zlatá kamera. Hercovu misiu si prevezmú dvaja herci. Jedna z cien zostane na Slovensku, získa ju Roman Luknár, ktorý sa objavil v desiatkach domácich, ale aj českých, maďarských či španielskych filmov, seriálov a inscenácií. Za svoju rolu v snímke Martina Šulíka Záhrada (1995) získal nomináciu na Českého leva.
[ad][/ad]Luknár zavíta do Košíc
Slovenskú národnú filmovú cenu Slnko v sieti získal za úlohu vo filme Pokoj v duši (2009) režiséra Vlada Balka. Podľa Nágela bolo komplikované presvedčiť Romana Luknára, aby si ocenenie prezval. „O ňom je známe, že si dlhší čas drží odstup od prostredia, v ktorom pôsobí, a zároveň neprijíma ocenia,“ poznamenal s tým, že po dlhom rozhovore Luknár povedal, že do Košíc veľmi rád príde. Návštevníci festivalu ho uvidia v snímkach Ostrým nožom (r. Teodor Kuhn) a v premiérovom filme Casino.Sk (r. Ján Sabol).
Laureátom druhej Hercovej misie sa stane český herec Jiří Lábus, ktorý sa stal známym vďaka svojmu komediálnemu talentu, no presvedčil aj množstvom vážnych úloh. Televízne publikum ho pozná z relácií Studio Kamarád či Možná přijde i kouzelník, alebo zo seriálu Arabela (r. Václav Vorlíček, 1980). Za vedľajšie úlohy vo filmoch Amerika (r. Vladimír Michálek, 1994) a Klauni (r. Viktor Tauš, 2013) získal Českého leva, na slovenské Slnko v sieti bol nominovaný dvakrát – za vedľajšie úlohy vo filmoch Klauni a Hmyz (r. Ján Švankmajer, 2018). Na košickom festivale premietnu filmy Klauni a Kluci z hor (r. Tomáš Magnusek, 2018).
[ad2][/ad2]Ocenia maďarského filmára
Cenu Zlatá kamera, ktorou festival oceňuje osobnosti svetového filmu za ich výrazný prínos kinematografii, dostane maďarský filmár Kornel Mundruczó.
„Je presne to meno, o ktoré sa snažím minimálne päť rokov, a vyšlo to teraz. Bolo to komplikované, ešte koncom apríla nevedel, či bude v júni v Maďarsku, už druhý rok pripravuje svoj filmový debut v USA, často režíruje v Európe, počas Cannes som dostal správu, že tento rok to vyjde,“ potvrdil Nágel. Mundruczó vo svojej tvorbe rieši bytostné témy, ktoré presahujú súčasné normy a usporiadanie spoločnosti, skúma pojem morálky či právo človeka nepodvoliť sa konvenciám. Za snímku Šťastné dni (2002) získal Strieborného leoparda na MFF v Locarne. Jeho absolventský film Malý apokryf č. 2 (2004) bol prvým maďarským filmom vybratým do súťaže Cinéfondation v Cannes, kde sa Mundruczó pravidelne vracal, napríklad so snímkami Johanna (2005) a Delta (2008).
Najobľúbenejší herec v slovenskej kinematografii
Cenu prezidenta festivalu, udeľovanú za rozvoj filmového umenia v domácom i medzinárodnom kontexte, by si mal z rúk Milana Lasicu prevziať jeho herecký kolega Štefan Kvietik, jeden z najvýznamnejších a najobľúbenejších hercov v histórii slovenskej kinematografie.
„Tohto roku má 85 rokov, ale myslím si, že tú cenu si zaslúžil už dávno. Je možné, že si ju príde prevziať, ak by nemohol zo zdravotných dôvodov, tak ju príde prevziať jeho vnuk, pretože to majú u Kvietikov tak zariadené, že obgeneráciu sú vždy herci,“ dodal Lasica.
Prezident MFF AFF pripomenul snímky, v ktorých mal Kvietika najradšej: „Je ťažko vybrať jednu jedinú úlohu, hrá toho veľmi veľa vo filme. Myslím si, že treba spomenúť film Boxer a smrť, ktorý nedávno premietala televízia, a ukázalo sa, že aj po 55 rokoch je ten film stále výborný. A ešte treba spomenúť Tisícročnú včelu.“
Novinky z festivalu
Medzi 12 titulmi v hlavnej súťaži nie je ani jeden slovenský film. Organizátorom sa však podarilo získať novinky z festivalu v Cannes, medzi nimi i rakúsky film Lilliana a lotyšskú drámu Oleg.
V programe sú podľa Nágela zastúpené všetky prominentné festivaly, podčiarkol, že aj tento rok uvidia diváci laureáta Zlatej palmy z Cannes – kórejský film Pong Čung-hoa Parazit: „Bol veľmi prekvapujúcou a zaslúženou udalosťou festivalu. Druhýkrát po sebe získal Zlatú palmu ázijský režisér a naznačil, kde je potenciál takýchto originálnych filmových príbehov.“
[ad3][/ad3]
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.