Bábkarstvo je v zozname UNESCO
Slovenské a české bábkarstvo zapísali do prestížneho Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Rozhodli o tom na zasadnutí Výboru pre ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva v etiópskom Addis Abebe.
„Pre Bábkové divadlo Košice je to veľká česť,“ reaguje na situáciu umelecký šéf BDK Ivan Sogel. „Ide nielen o ocenenie našej práce, ale všetkých bábkarov, ktorí praco vali pred nami, ktorých sme ani nepoznali a ktorí už nie sú medzi nami.“ S nadšením prijal správu aj tím košického bábkového divadla. „Je to isté zadosťučinenie našej práce,“ pokračuje Sogel.
Dve premiéry
Na rok 2017 pripravujú košickí bábkari dve premiéry. Začiatkom februára sa môžu diváci tešiť na hru známej poľskej autorky Marty Guśniowskej Lišiak a Lišiačik. Na jej príprave sa podieľa poľský inscenačný tím na čele s režisérom Jackom Malinowskim, scénografiu navrhol Michal Wiszkowski a hudbu komponuje Bogdan Szczepański.
„Začiatkom mája chystáme premiéru hry Sloník, ktorú na motívy Rudyarda Kiplinga napísal ukrajinský autor Michail Urytskyi, ktorý bude inscenáciu aj režírovať. Pod scénografiou je podpísaný Mikola Danko,“ informuje o novinkách v bábkovom divadle Sogel.
Reprezentácia v Rusku
Jún už tradične prinesie 5. ročník festivalu Dni bábkového divadla a hier pre rodiny Virvar. Na záver divadelnej sezóny budú košickí bábkoherci reprezentovať krajinu na významnom svetovom divadelnom festivale KUKART v ruskom Sankt Peterburgu.
Foto: archív KBD
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.