21.02.19

Bábkové divadlo uvedie slovenskú premiéru monodrámy J. Háya Bez života

Foto: Veronika Janušková

Bábkové divadlo v Košiciach uvedie slovenskú premiéru monodrámy maďarského autora Jánosa Háya Bez života. Diváci si ju budú môcť na Slovensku pozrieť prvýkrát v pondelok (25. 2.) o 19.00 h na bábkovej scéne na Alžbetinej ulici. Informoval o tom manažér divadla Martin Konečný.

Predstaví sa v nej herečka Anikó Vargová, ktorá v súčasnosti ako slobodný umelec hosťuje vo viacerých slovenských a maďarských divadlách. „János Háy získal za túto divadelnú hru u našich južných susedov prestížne ocenenie – Dráma roka 2017. Patrí k najplodnejším maďarským autorom súčasnosti a žne úspechy nielen na domácej scéne, ale i v zahraničí,“ priblížil Konečný.

Ťažký život ženy

Hra podľa jeho ďalších slov hovorí o ťažkom živote ženy, ktorá je v prenesenom význame pochovaná zaživa v bezútešnom svete. „Keď som text písal, mal som na mysli všetky tie druhy strát, ktoré postretnú ženu, keď príde o partnera, s ktorým plánovala spoločný život, lebo ju muž opustí, chodí domov len každý polrok a ona sa musí s jeho stratou vyrovnať. Myslel som tiež na všetkých mužov, ktorí sa po podobných odchodoch znova chcú vrátiť do minulých okolností, akoby čas vôbec neplynul,“ opísal Háy.

reklamná správa

NAJČERSTVEJŠIE MÄSO A VÝROBKY V KOŠICIACH

Kvalitu mäsa garantuje náš vlastný bitúnok. Exkluzívne iba v potravinách KLAS.

Zistite viac

Umelecký preklad monodrámy mala pod palcom Renáta Deáková, režisérkou hry je Adina Lévay. „Narodila sa v rumunskom meste Oradea, je zakladateľkou a riaditeľkou divadla Chalk Circle Theatre Company vo Veľkej Británii. Réžiu vyštudovala na Central School of Speech and Drama v Londýne,“ ozrejmil Konečný s tým, že 15 rokov žila v Maďarsku a pôsobila na mnohých divadelných scénach. „Väčšinou sa zameriava na uvedenie hier súčasných autorov a hľadá v divadle nové možnosti a formy vyjadrenia,“ doplnil.

Ďalšími členkami tvorivého tímu sú scénografka Erika Gadušová, hudobná skladateľka Klaudia Gardeno a dramaturgička Tünde Kardos. „Predstavenie je vhodné pre divákov od 18 rokov,“ zdôraznil Konečný. Realizovali ho s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. Bábkové divadlo v Košiciach otvorilo brány svojej činohernej scény opätovne pred dvoma rokmi.

(TASR, SŠ)

reklamná správa

Čítajte viac: divadlo kultura

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím