21.02.19

Bábkové divadlo uvedie slovenskú premiéru monodrámy J. Háya Bez života

Foto: Veronika Janušková

Bábkové divadlo v Košiciach uvedie slovenskú premiéru monodrámy maďarského autora Jánosa Háya Bez života. Diváci si ju budú môcť na Slovensku pozrieť prvýkrát v pondelok (25. 2.) o 19.00 h na bábkovej scéne na Alžbetinej ulici. Informoval o tom manažér divadla Martin Konečný.

Predstaví sa v nej herečka Anikó Vargová, ktorá v súčasnosti ako slobodný umelec hosťuje vo viacerých slovenských a maďarských divadlách. „János Háy získal za túto divadelnú hru u našich južných susedov prestížne ocenenie – Dráma roka 2017. Patrí k najplodnejším maďarským autorom súčasnosti a žne úspechy nielen na domácej scéne, ale i v zahraničí,“ priblížil Konečný.

Ťažký život ženy

Hra podľa jeho ďalších slov hovorí o ťažkom živote ženy, ktorá je v prenesenom význame pochovaná zaživa v bezútešnom svete. „Keď som text písal, mal som na mysli všetky tie druhy strát, ktoré postretnú ženu, keď príde o partnera, s ktorým plánovala spoločný život, lebo ju muž opustí, chodí domov len každý polrok a ona sa musí s jeho stratou vyrovnať. Myslel som tiež na všetkých mužov, ktorí sa po podobných odchodoch znova chcú vrátiť do minulých okolností, akoby čas vôbec neplynul,“ opísal Háy.

reklamná správa

Umelecký preklad monodrámy mala pod palcom Renáta Deáková, režisérkou hry je Adina Lévay. „Narodila sa v rumunskom meste Oradea, je zakladateľkou a riaditeľkou divadla Chalk Circle Theatre Company vo Veľkej Británii. Réžiu vyštudovala na Central School of Speech and Drama v Londýne,“ ozrejmil Konečný s tým, že 15 rokov žila v Maďarsku a pôsobila na mnohých divadelných scénach. „Väčšinou sa zameriava na uvedenie hier súčasných autorov a hľadá v divadle nové možnosti a formy vyjadrenia,“ doplnil.

Ďalšími členkami tvorivého tímu sú scénografka Erika Gadušová, hudobná skladateľka Klaudia Gardeno a dramaturgička Tünde Kardos. „Predstavenie je vhodné pre divákov od 18 rokov,“ zdôraznil Konečný. Realizovali ho s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. Bábkové divadlo v Košiciach otvorilo brány svojej činohernej scény opätovne pred dvoma rokmi.

(TASR, SŠ)

reklamná správa

Čítajte viac: divadlo kultura

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím