Bábkové divadlo v Košiciach chystá snovú komédiu
Činohernú snovú komédiu Tri noci poľského autora Slawomira Mrožka pripravilo najnovšie Bábkové divadlo v Košiciach. V premiére ju uvedie vo štvrtok (17. 10.) na experimentálnej scéne Jorik. Ide o výsledok spolupráce s Divadlom Thália a zapadá do kontextu okrúhlych výročí činnosti oboch týchto košických divadiel.
Inscenáciu režíruje József Czajlik a predstavia sa v nej hosťujúci herci Lucia Hurajová a Péter Nádasdi, a domáci Erika Orgován Molnárová a Peter Creek Orgován. Ide vlastne o adaptáciu Mrožkovej hry Čarovná noc, pričom sa v nej objavujú texty aj z iných divadelných hier.
[ad][/ad]Snová komédia
Diváci v komédii sledujú dvoch mužov, ktorí sú stále na služobných cestách a každú noc zaspávajú v jednej izbe, pričom zrazu sa objaví žena, ktorá túži, miluje a má svoje tajomstvo. Otázka je, čo je pravdivé a čo víziou a snom.
„Tá pôvodná hra aj tá naša inscenácia hovorí o pre mňa veľmi zaujímavej veci, že aj v tom zdanlivo najnudnejšom živote hocikedy sa môže objaviť tajomstvo, hocikedy tú našu každodennú rutinu zrazu môže vymeniť záhada, po čom každý túži. Samozrejme, Mrožek písal tú hru ako odpoveď na sivosť a uniformitu socializmu, ale veľmi dobre to funguje aj voči tej uponáhľanosti, rutinérstvu a monotónnosti života, v ktorom žijeme my teraz,“ uviedol pre novinárov dramaturg inscenácie Miklós Forgács.
Inscenácia je hlavným výstupom širšieho spoločného projektu oboch divadiel s názvom Tradičnosť substrátu v medzikulturálnej tvorbe. Projekt prepája viaceré druhy umenia a viaceré kultúrne inštitúcie – partnermi sa stali aj Východoslovenská galéria (VSG) a košické Konzervatórium Jozefa Adamoviča.
„Chceme poukázať na to, že inscenácia, ktorá je pre divadlo najdôležitejším výstupom, má niekoľko zložiek, ako je text, výtvarná, herecká či režijná zložka,“ priblížil riaditeľ bábkového divadla Pavol Hrehorčák.
Experimentálne workshopy
VSG ponúkne dva experimentálne workshopy pre dospelých, kde sa záujemcovia oboznámia s procesom tvorby scénografie viažucej sa k danej inscenácii. Workshopy pre študentov budú mať herecké, režijné či dramaturgické zameranie.
„Chceme pracovať so študentmi, môžu sa stretnúť s profesionálnym režisérom a dozvedieť sa, prečo tento text vznikal práve takto, akými úpravami prechádza od prototextu po metatext. Myslím si, že študenti si to odnesú do budúcna a podporíme ich na tej profesijnej ceste, ktorú si vybrali,“ dodal Hrehorčák.
Projekt je realizovaný s finančnou podporou Košického samosprávneho kraja v rámci programu Terra Incognita. Bábkové divadlo v Košiciach aktuálne oslavuje 60 rokov od svojho založenia a Divadlo Thália polstoročnicu.
[ad2][/ad2]Foto: TASR
Odporúčané články
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.