30.01.19

Bábkové divadlo v Košiciach uvedie inscenáciu Neuveriteľný cirkus

zdroj: TASR

Bábkové divadlo v Košiciach (BDK) uvedie inscenáciu bez slov. Pôjde v poradí o 210. premiéru divadla, ktorou bude hra Neuveriteľný cirkus.

Priblížiť má základné cirkusové žánre a predstaviť silu a mágiu animácie bábky vo všetkých jej rovinách. Na stredajšej tlačovej konferencii o tom informoval umelecký šéf BDK a dramaturg predstavenia Ivan Sogel s tým, že divadlo ju chce okrem domovskej scény prezentovať aj na zahraničných divadelných festivaloch.

„Túto inscenáciu sme uviedli preto, pretože máme istú dramaturgickú líniu divadla a jedna z nich je, že budeme uvádzať nonverbálne inscenácie. Zhruba každý druhý rok uvádzame takúto inscenáciu. Myslím si, že jej všade budú rozumieť,“ vysvetlil.

reklamná správa

Na javisku bude cirkusové šapitó

Režisérom inscenácie je bieloruský divadelný režisér Oleg Žiugžda. Hra je podfarbená jemnou iróniou a humorom. Na javisku postavia herci cirkusové šapitó a rozohrajú svoju šou, ktorej dominujú trikové bábky, kúzelné bábky zvierat, rôzne humorné prvky i cirkusové kostýmy.

„Keďže odpadá slovo, v inscenácii sú najdôležitejšie pohyb, mimika, gesto, bravúrna animácia a hudba. Na tom je to postavené. Herci s tým museli bojovať a zladiť sa," povedal Sogel s tým, že jednu bábku často vodia viacerí naraz. „Na pohľad sa zdá, že to ide veľmi ľahučko, ale to je drina,“ dodal. Dianie na scéne predpokladá tiež čiastočnú interaktívnu komunikáciu s divákmi, ich zapájanie do deja či manuálny kontakt bábok s malými divákmi.

V hre, ktorá je vhodná pre deti od troch rokov, ale aj ako rodinné predstavenie, napríklad iluzionista Kocúr ukazuje triky s cvičenými myšami, Klaun vystupuje s cvičenými psami, Fakír krotí Kobru, Pštrosica žongluje s vlastnými vajcami a Hrošica tancuje na povraze.

Divadlo chce hru, okrem domovskej scény, prezentovať aj na zahraničných divadelných festivaloch. Foto: TASR
Divadlo chce hru, okrem domovskej scény, prezentovať aj na zahraničných divadelných festivaloch. Foto: TASR

Žiadna tréma neprichádza do úvahy 

V Neuveriteľnom cirkuse sa predstavia členovia umeleckého súboru Erika Orgován Molnárová, Kristína Medvecká Heretiková, Peter Creek Orgován a Juraj Fotul.

Režisérom inscenácie je bieloruský divadelný režisér Oleg Žiugžda. Foto: TASR
Režisérom inscenácie je bieloruský divadelný režisér Oleg Žiugžda. Foto: TASR

„Predstavenie pozostáva z 11 hudobných a bábkových čísel. Nie je to kompaktný príbeh, ale sú to samostatné cirkusové čísla, v podstate cirkusová šou s bábkami,“ povedala Orgován Molnárová, podľa ktorej je neverbálne predstavenie náročnejšie na zapamätanie si jednotlivých scén.

„Je to naozaj o veľmi veľkej koncentrácii. Žiadna tréma v podstate neprichádza do úvahy, lebo keď človek zaváha, už mu všetko ujde a nestihne akciu. Naozaj sa musíme snažiť byť maximálne koncentrovaní,“ uzavrela. Premiéru inscenácie Neuveriteľný cirkus uvedie BDK v piatok (1. 2.) o 19-tej hodine vo svojej bábkovej sále.

reklamná správa
 

(TASR, ROČ)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím