30.01.19

Bábkové divadlo v Košiciach uvedie inscenáciu Neuveriteľný cirkus

zdroj: TASR

Bábkové divadlo v Košiciach (BDK) uvedie inscenáciu bez slov. Pôjde v poradí o 210. premiéru divadla, ktorou bude hra Neuveriteľný cirkus.

Priblížiť má základné cirkusové žánre a predstaviť silu a mágiu animácie bábky vo všetkých jej rovinách. Na stredajšej tlačovej konferencii o tom informoval umelecký šéf BDK a dramaturg predstavenia Ivan Sogel s tým, že divadlo ju chce okrem domovskej scény prezentovať aj na zahraničných divadelných festivaloch.

„Túto inscenáciu sme uviedli preto, pretože máme istú dramaturgickú líniu divadla a jedna z nich je, že budeme uvádzať nonverbálne inscenácie. Zhruba každý druhý rok uvádzame takúto inscenáciu. Myslím si, že jej všade budú rozumieť,“ vysvetlil.

reklamná správa

NAJLEPŠIE KVÁSKOVÉ CHLEBÍKY V KOŠICIACH

Domáce kváskové chlebíky s výnimočnými prísadami nájdete len v predajniach potravín KLAS!

Zistite viac

Na javisku bude cirkusové šapitó

Režisérom inscenácie je bieloruský divadelný režisér Oleg Žiugžda. Hra je podfarbená jemnou iróniou a humorom. Na javisku postavia herci cirkusové šapitó a rozohrajú svoju šou, ktorej dominujú trikové bábky, kúzelné bábky zvierat, rôzne humorné prvky i cirkusové kostýmy.

„Keďže odpadá slovo, v inscenácii sú najdôležitejšie pohyb, mimika, gesto, bravúrna animácia a hudba. Na tom je to postavené. Herci s tým museli bojovať a zladiť sa," povedal Sogel s tým, že jednu bábku často vodia viacerí naraz. „Na pohľad sa zdá, že to ide veľmi ľahučko, ale to je drina,“ dodal. Dianie na scéne predpokladá tiež čiastočnú interaktívnu komunikáciu s divákmi, ich zapájanie do deja či manuálny kontakt bábok s malými divákmi.

V hre, ktorá je vhodná pre deti od troch rokov, ale aj ako rodinné predstavenie, napríklad iluzionista Kocúr ukazuje triky s cvičenými myšami, Klaun vystupuje s cvičenými psami, Fakír krotí Kobru, Pštrosica žongluje s vlastnými vajcami a Hrošica tancuje na povraze.

Divadlo chce hru, okrem domovskej scény, prezentovať aj na zahraničných divadelných festivaloch. Foto: TASR
Divadlo chce hru, okrem domovskej scény, prezentovať aj na zahraničných divadelných festivaloch. Foto: TASR

Žiadna tréma neprichádza do úvahy 

V Neuveriteľnom cirkuse sa predstavia členovia umeleckého súboru Erika Orgován Molnárová, Kristína Medvecká Heretiková, Peter Creek Orgován a Juraj Fotul.

Režisérom inscenácie je bieloruský divadelný režisér Oleg Žiugžda. Foto: TASR
Režisérom inscenácie je bieloruský divadelný režisér Oleg Žiugžda. Foto: TASR

„Predstavenie pozostáva z 11 hudobných a bábkových čísel. Nie je to kompaktný príbeh, ale sú to samostatné cirkusové čísla, v podstate cirkusová šou s bábkami,“ povedala Orgován Molnárová, podľa ktorej je neverbálne predstavenie náročnejšie na zapamätanie si jednotlivých scén.

„Je to naozaj o veľmi veľkej koncentrácii. Žiadna tréma v podstate neprichádza do úvahy, lebo keď človek zaváha, už mu všetko ujde a nestihne akciu. Naozaj sa musíme snažiť byť maximálne koncentrovaní,“ uzavrela. Premiéru inscenácie Neuveriteľný cirkus uvedie BDK v piatok (1. 2.) o 19-tej hodine vo svojej bábkovej sále.

reklamná správa
 

(TASR, ROČ)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím