22.01.19

Bábkové divadlo v Košiciach uvedie premiéru hry Slniečko a snežní ľudkovia

zdroj: TASR

Prvou premiérou Bábkového divadla v Košiciach (BDK) v tomto roku bude inscenácia Slniečko a snežní ľudkovia. Ako na utorkovej tlačovej konferencii spresnil riaditeľ divadla Pavol Hrehorčák, ide o medzinárodnú spoluprácu a zároveň prvú premiéru pri príležitosti 60. výročia založenia BDK.    

Hlavnými hrdinami zimnej rozprávky sú snežní ľudkovia - snehuliaci, ktorí sa boja slnečných lúčov. Snehuliaci spoznajú lesné zvieratká, ktoré sa naopak nevedia dočkať jari, slnka a tepla. Podľa Hrehorčáka chce BDK po niekoľkých rokoch obmeniť inscenácie, ktoré sa doteraz hrávali aj v materských školách. Zároveň chce poukázať na to, že aj inscenácia pre najmenšieho diváka má byť založená na profesionalizme, či už v inscenačnom tíme, alebo v hereckej zložke.

„Hranie pre najmenšieho diváka založené na profesionalizme je tou jedinou správnou cestou, lebo formujeme vkus malého človiečika. Ak tento vkus na začiatku nejakým spôsobom - možno ľahostajnosťou v prístupe - podceníme a nevenujeme mu dostatočnú pozornosť, neskôr sa nám to môže vypomstiť,“ vysvetlil s tým, že ak deti vyrastú, môžu na divadlo zanevrieť.    

reklamná správa
 

Hra s posolstvom 

Dielo Aleksandra Veselova upravil bieloruský režisér Oleg Žiugžda, pre ktorého je to už tretia spolupráca s BDK. Uvedená hra sa podľa neho často hrávala v bývalom Sovietskom zväze a napriek tomu, že inscenácie je určená pre deti od troch rokov, je zrozumiteľná aj pre tie mladšie.    

Režisérov inscenačný tím tvorí ukrajinská scénografka a režisérka, ktorá je zároveň umeleckou šéfkou Kyjevského mestského akademického bábkového divadla, Vira Zadorozhnia. V bábkovej hre sa predstavia členovia umeleckého súboru BDK Viktória Sedláková, Jana Štafurová a Andrej Sisák. 

„Pre nás spolupráca nebola až tak náročná, lebo v poľštine sme režisérovi dosť rozumeli. Občas sa stalo, že jeden úplne nerozumel, tak sme si všetci dopomáhali a vysvetlili to,“ povedala Štafurová. Podľa jej slov je posolstvo hry prínosné. „Myšlienka dobra, obety a pomoci tomu druhému aj za cenu toho, že sa necítim komfortne, je podaná takým spôsobom, že aj ten najmenší divák to odčíta a pochopí. Zároveň je to aj scénograficky farebné, pekné a milé,“ uviedla.

Hra má tiež poučiť deti o zákonoch prírody a jej silnom vplyve na všetko živé okolo nás.    

Premiéra je na programe v piatok 25. januára o 19.00 hod. v bábkovej sále BDK.    

reklamná správa


Foto: TASR
(TASR, JH)

Čítajte viac: divadlo kosice

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím