Biela noc ponúkne netradičné domáce projekty
Prvú októbrovú sobotu budú Košice na nohách. Čaká nás najväčší a najnavštevovanejší festival súčasného umenia na Slovensku, Biela noc.
Festival okrem svetových mien vizuálneho umenia dáva dôraz na prezentáciu domácich umelcov a podporu vzniku nových diel. Vzniká tak zaujímavý dialóg medzi domácou a medzinárodnou umeleckou scénou. Biela noc ponúka súčasné umenie nielen v galériách, ale hlavne v uliciach, vo verejných priestranstvách, mostoch, parkoch, fasádach, kostoloch… V netradičnom čase, v noci. Súčasné umenie, ktoré chcú v jednu noc vidieť masy – mladí, starší, deti, odborníci i nadšenci. A do tretice – súčasné umenie, inštalácie rôznych žánrov, performance či objekty, nie atrakcie.
Inštalácia Udalosť
Peter Vrabeľ a Braňo Bernár nám predstavia svetelno-zvukovú inštaláciu Udalosť. „Naša inštalácia pracuje s estetikou krízovej situácie a stavu ohrozenia. Dynamika a rytmus levitujúcich svetiel a vyprázdnený priestor vytvára fantóm nebezpečenstva a je reakciou na šírenie poplašných správ a nášho strachu, ktorý je najväčšou zbraňou v rukách nepriateľa,” vysvetľujú autori.
Luna aj spievajúca fontána
Róberta Farkaša poznáme ako autora „svetelných bežcov”, ktorí za posledných 12 mesiacov precestovali takmer celé Slovensko. Tentokrát sa predstaví s programovateľnými svetelnými objektmi v symbióze s autorskou hudbou od Isobutana v svetelno-zvukovom site-specifi c projekte Luna. „Košičanom predstavím objekt vychádzajúci z tmy, ktorý sa nachádza kdesi medzi vertikálou a horizontom. Rozohrá okolitý priestor Mlynského náhonu, vodné odlesky aj okolitú trávu či stromy. Návštevníkov vtiahne do ilúzie, kde sa môže rozplynúť,” opisuje svoje dielo Róbert Farkaš. Zároveň vám ponúkne netradičný pohľad na obľúbenú spievajúcu fontánu s inštaláciou Contemporary.
Róbert Farkaš /sedemminut/ /SK/: LUNA, svetelná inštalácia, Mlynský náhon. Aj tento rok s RWE.
Level, Hmla či Cesta na mesiac!
V podzemí Východoslovenskej galérie sa predstavia netradičné betónové objekty v kombinácii s najnovšími technológiami augmented reality z dielne Moniky a Bohuša Kubinských. “Projekt, ktorý sme pripravili pre podzemné priestory Východoslovenskej galérie a Bielu noc v Košiciach sme nazvali ‘Level’. V našich spoločných projektoch sa dá vycítiť mužský a ženský princíp. Tak, ako sa vzájomne prelína naša tvorba, badať prieniky mužského a ženského princípu aj tu. Betónové škrupiny – masívny tvar ‘kugelbunkrov’, a v nich čosi jemné, zvukové strojčeky, ktoré sú nositeľmi akustiky – akéhosi vnútorného hlasu. Nad niektorými ‘kugelbunkrami’ (autentické fragmenty protidelostreleckého opevnenia) sa vznášajú ich virtuálne kópie, ktoré predstavujú ‘klbká pamäti’, spomienky, či duše ľudí ukrytých v železobetónových škrupinách. Virtuálne a fyzicky prítomné sa spája do jednoliateho celku. Snažíme sa o to, aby umenie nebolo strata času ani pre nás a ani pre diváka,” vyjadril sa k pripravovanému dielu a k spoločnej umeleckej tvorbe Bohuš Kubinski.
Prvá (a zatiaľ jediná) slovenská galéria digitálnych médií DIG gallery vystaví unikátne diela z prestížneho svetového festivalu Ars Electronica. Do Múzea Vojtecha Löffl era sa vracia obľúbený Erik Binder s čerstvými dielami plnými humoru. Tomáš Makara si v ŠOPA gallery položí otázku: Kto dnes potrebuje súčasných umelcov?
Predstaví sa aj Štátna filharmónia
Prvýkrát sa do Bielej noci zapojí aj Štátna fi lharmónia Košice s dirigentom Adrianom Havranom a zaujímavou kombináciou súčasnej hudby s nemými fi lmami. Obľúbený KLUB vás vtiahne do multižánrovej performance La dolce Vita, košickí streetartisti zo SAC pre vás pripravia workshopy vo svojom domácom shope v Tabačke. Vďaka Cluster Ensemble sa ponoríte do minimalistickej hudby obľúbeného skladateľa Philipa Glassa. Po náročnej celonočnej túre za súčasným umením vás čaká zaslúžená tancovačka na ofi ciálnej festivalovej Afterpárty v Tabačke. Svetelno-zvuková inštalácia “sedemminut” Róberta Farkaša:
Foto: archív BN
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.