Bohéma plní sny
Úprimné vyznania opere Bohéma, hudobné ukážky, zaujímavé pohľady na úskalia prípravy premiéry jednej z najhranejších opier na svete odzneli z úst tvorcov nového košického naštudovania na predpremiérovom stretnutí Klubu priateľov opery na Malej scéne Štátneho divadla Košice.
Stretnutie ukázalo fenomén tohto Pucciniho diela, ktoré podľa stránky operabase.com napríklad v sezóne 2014/2015 odznelo na svetových pódiách 523-krát. Na javisko Historickej budovy ŠD Košice sa Bohéma vráti v piatok 30. septembra 2016.
Najkrajšia zo všetkých
Bohéma je podľa názoru speváka Jaroslava Dvorského vôbec najkrajšia opera: „Keď som mal šestnásť rokov, videl som ju v hlavnej úlohe s mojím bratom Petrom. Práve vtedy som sa bezhlavo a navždy zamiloval do opery. A sen spievať Rodolfa sa mi teraz plní už tretíkrát. Je to ťažká postava, náročná nielen spevácky, ale aj herecky, lebo je v nej veľa emócií.“
Pre domácu sólistku Janette Zsigovú je postava Mimy v Bohéme v priebehu poldruha roka druhou veľkou hlavnou úlohou v Pucciniho opere. V marci 2015 to bola Manon Lescaut. „Každá z tých postáv je úplne iná. Manon Lescaut sa mi zdá trochu dramatickejšia ako Mimi. Na rozdiel od Manon, ktorá je zlatokopka a miluje peniaze, je Mimi jednoduché dievča, ktoré miluje umenie, bohémsku spoločnosť a keď sa do Rodolfa zamiluje, tak je to pre ňu obrovské šťastie. Ale obe postavy mám veľmi rada, obe sú pre speváka náročné a už sa teším na premiéru,“ porovnala sopranistka obe veľké postavy.
Steny sa zbúrať nedajú
Pozadie príprav inscenácie Bohémy priblížili aj režisér Michael Tarant či výtvarník Tomáš Moravec. Spoločne vytvorili už minimálne desiatku inscenácií, ale v Košiciach tvoria spolu prvý raz. O prípravách výtvarnej podoby inscenácie výtvarník prezradil, že najväčším problémom bolo pomerne malé javisko historickej divadelnej budovy. „Steny sa zbúrať nedajú. Nebolo to jednoduché. Malo by to byť veľké, veď v jednej chvíli je na javisku aj sedemdesiat ľudí. Ale myslím si, že sa nám to podarilo nafúknuť aj vďaka využitiu šikminy.“
Odvážny plán
O zákutiach partitúry a jej náročnosti čo to prezradil Maroš Potokár, pre ktorého je Bohéma nielen prvým hudobným naštudovaním Pucciniho, ale aj debutom v pozícii interného dirigenta v košickom divadle. O Pucciniho hudbe a jej náročnosti pre dirigenta hovoril aj riaditeľ opery Karol Kevický, ktorý prezradil, prečo zaradil Bohému do premiérovej dramaturgie len poldruha roka po premiére Manon Lescaut: „Dôvody boli dva. Jedným bolo to, že máme na túto operu jedno kompletné domáce obsadenie, čo je veľká výhoda. A tým druhým, že by som postupne chcel do repertoáru opery dostať všetky štyri najslávnejšie Pucciniho tituly – Madame Butterfly, Manon Lescaut, Bohému i Toscu.“
Svjatoslav Dohovič
Foto: jm
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.