Bratia Čapkovci v LitParku
Dejiny literatúry poznajú málo súrodeneckých dvojíc, ktoré by boli výnimočnými literárnymi osobnosťami. Jednou z výnimiek sú Karel a Josef Čapkovci.
Obaja súrodenci mali veľmi blízky vzťah ku Slovensku. Práve o ňom vypovedá putovná výstava, ktorá je od včera prístupná verejnosti v pobočke LitPark Knižnice pre mládež mesta Košice na Kukučínovej 2.
Návštevy otca
Výstava pozostáva z dvanástich panelov, ktoré návštevníkov oboznamujú so vzťahom Josefa a Karla Čapkovcov ku Slovensku. „Obsahuje knihy, fotografie, listy a iné zachované pamiatky na dielo týchto slávnych bratov. Samozrejme, pre nás sú zaujímavé informácie viažuce sa na ich pobyty v Tatrách,“ hovorí riaditeľka knižnice Iveta Hurná. „Pre Čapkovcov bolo Slovensko akýmsi druhým domovom. Zo začiatku ho spoznávali počas letných návštev otca Antonína Čapka v Trenčianskych Tepliciach, kde pôsobil ako kúpeľný lekár.“ Postupne však mali možnosť spoznávať aj ďalšie miesta Slovenska, veľmi si obľúbili Vysoké Tatry, Oravu i Roháče.
O psíčkovi a mačičke
Čo o Čapkovcoch vieme? Josef, starší z bratov, bol spisovateľom, novinárom, maliarom a uznávaným knižným, filmovým a scénickým grafikom. „Myslím, že väčšina z nás rástla na jeho veselých Rozprávkach o psíčkovi a mačičke, ktoré si sám ilustroval.“ Zomrel v koncentračnom tábore v Bergen-Belsene pred koncom II. svetovej vojny, v roku 1945, v presne neurčenom termíne. Za mŕtveho bol vyhlásený v roku 1947.
Nadčasové dielo
Mladší Karel bol za svoju tvorbu sedemkrát nominovaný na Nobelovu cenu. Medzi jeho najznámejšie diela patrí napríklad Krakatit, Válka s Mloky, Ze života hmyzu (spoločné dielo s bratom), Bílá nemoc či Matka. V jeho vedecko-fantastickom románe R.U.R. po prvýkrát zaznieva slovo robot, ktoré sa potom prostredníctvom známej divadelnej hry rozšírilo do celého sveta. Možno aj vďaka svojej intuitívnej predvídavosti boli bratia Čapkovci považovaní za predchodcov sci-fi literatúry.
„Dielo Čapkovcov je vysoko nadčasové a ja verím, že aj táto výstava prispeje k tomu, aby sa doň mnohí začítali,“ pozýva ku knihám Iveta Hurná.
Výstava bude otvorená do 17. februára 2017.
(VR)
Foto: archív km
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.