Budapeštiansky Klezmer už zajtra v Košiciach
Reprezentatívnu vzorku umenia v oblasti divadla, hudby a výtvarného umenia krajín Višegrádskeho zoskupenia – Čiech, Poľska, Maďarska a Slovenska, prináša aj tohto roku multižánrový festival Višegrádske dni.
Po koncertoch dvojice Zdeněk Vřešťál – Roman Dragoun a Martina Kratochvíla, ktorý do Košíc priviedol Tonyho Akermana a Musu Zangiho si zajtra o 19. hodine v Historickej radnici prídu na svoje fanúšikovia židovskej kultúry.
Špička klezmerskej scény
Budapest Klezmer Band, založený v roku 1990, je najvýraznejším predstaviteľom maďarskej a jedným z najvýraznejších predstaviteľov európskej klezmerskej scény. Uznávaná kapela uchováva stredo a východoeurópsku židovskú hudobnú tradíciu.
Tvorcom úspechov Budapest Klezmer Band je klavirista a aranžér Ferenc Jávori, ktorý je nositeľom tvorivého prístupu k tejto bohatej tradícii. Klezmerské melódie dostávajú v jeho úpravách (muzikály, suity, transkripcie) nielen novú formu, ale aj nový zvuk.
Najvyššie ocenenie
Budapest Klezmer Band vystúpil od svojho založenia na viac ako 1500 koncertoch po celom svete (s výnimkou Austrálie) a podieľal sa na inscenácii muzikálu Fidlikant na streche v budapeštianskom divadle Madách. Spolupracoval na balete Purim s Győrskym baletom a s orchestrom Liszt Ferenc Kamara Zenekar na kompozícii Ferenca Jávoriho Klezmerská suita. Kapela získala v roku 2000 cenu Zoltána Kodályho – ocenenie Maďarskej akadémie vied, a v roku 2003 cenu Artisjus. V tomto roku dostal Ferenc Jávori najvyššie maďarské štátne vyznamenanie pre umelcov, cenu Lajosa Kossutha.
Z iného súdka
V sobotu večer o 19. hodine sa vo Východoslovenskej galérii predstaví súbor Le Jardin des Artes. Vznikol v roku 2004 a jeho členovia sú niekdajšími študentmi Oddelenia starej hudby lipskej Hochschule für Musik und Theater Felix Mendelssohn Bartholdy a Centre de Musique baroque de Versailles. Ich repertoár zahŕňa skladby z maďarskej, talianskej, nemeckej a anglickej hudby 17. a 18. storočia. Koncert je súčasťou osláv 340. výročia narodenia kniežaťa Ferenca II. Rákócziho.
(GH)
Foto: archív af
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.