Čiastku 250 000 eur si rozdelilo 40 projektov
Košice sú jedným z mála bývalých európskych hlavných miest kultúry, ktoré pokračujú aj prostredníctvom vlastného grantového systému v podpore projektov, prispievajúcich k udržateľnosti úspešne naštartovaných procesov z roku 2013. V tomto roku bolo vyčlenených na tento účel 250 000 eur, čiže o 50 000 eur viac ako po minulé roky.
O finančné príspevky z mestskej grantovej výzvy na podporu kultúry, vytvorenej pred troma rokmi v Košiciach ako v prvom meste na Slovensku, sa v tomto roku uchádzalo 91 žiadateľov. Do Programu na podporu projektov pre individuálnych žiadateľov a neformálne skupiny sa prihlásilo 22 uchádzačov. Hodnotiaca komisia na základe odborného posúdenia žiadostí vybrala 7 projektov, podporených sumou 18 500 eur. Do Programu na podporu projektov pre organizácie sa prihlásilo 59 subjektov, úspešných bolo 30 projektov s celkovou dotáciou 146 500 eur. O podporu z trojročných grantov sa uchádzalo 10 žiadateľov, traja dostali granty vo výške 85 000 eur.
„Cieľom grantovej výzvy je udržať a ďalej rozvíjať potenciál kultúrnych a kreatívnych odvetví v Košiciach. Finančné prostriedky pomôžu pri realizácií projektov, kultúrnych podujatí, v rozvoji a tvorbe partnerstiev kultúrnych organizácií, ako aj pri prezentácii tvorby a spolupráce žiadateľov. Zavedením trojročného grantu podporujeme strednodobé projekty nezávislých kultúrnych organizácií a organizácií, pôsobiacich v kreatívnom priemysle. Podmienkou získania trojročných grantov bolo zapojenie ďalších organizácií, subjektov a jednotlivcov z Košíc i zo zahraničia a dosiahnutie synergického efektu grantu vzájomnou spoluprácou a vytvorením lokálnych partnerských sietí,“ hovorí primátor mesta Košice Richard Raši.
Rozhodnutie o poskytnutí, resp. neposkytnutí dotácií, bude žiadateľom písomne oznámené. Úspešní žiadatelia budú zverejnení aj na internetových stránkach www.kosice.sk a www.k13.sk.
kosice.sk
Foto: archiv KD
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.