Čo číta, čo počúva, čo pozerá Ján Gálik
Organizoval košické protesty v rámci iniciatívy Za slušné Slovensko a založil nezávislú komunitnú organizáciu KLUB. Angažuje sa v mnohých dobrovoľníckych, charitatívnych či spoločenských aktivitách. Aktivista Ján Gálik sa už teší ako si počas vianočných sviatkov sadne k odporúčaným knihám.
[ad][/ad]Ženské slovenské autorky
Ján priznáva, že má čoraz väčší problém sadnúť si v pokoji ku knihe a úplne sa odpútať od každodennej reality a povinností. „Možno je to vekom, rýchlou dobou, možno stresom. V posledných rokoch sa ale snažím nájsť si čas a kľud na dobrú knihu s pomocou môjho obľúbeného kníhkupectva Artforum. A celkom sa mi to aj darí.“
Aktuálne sa teší na dva knižné tituly, ktoré plánuje počas Vianoc prečítať.
„Obe sú od slovenských ženských autoriek a obe sú mi generačne veľmi blízke. Kniha Eklektik Bastard od Ivany Gibovej hovorí práve o mojej generácii. Generácia tridsať plus, plná príbehov o živote v korporácii, osobných frustrácií či živote bez partnera. Reflektuje tak množstvo situácií, v ktorých sa často ocitám ja alebo moji priatelia. Teším sa na dávku sarkazmu a cynizmu a verím, že sa aj dobre nasmejem. Pred pár dňami mi kniha prišla poštou a už sa neviem dočkať ako ju budem čítať počas sviatkov. A to sa mi už často nestáva – tá nedočkavosť za knižkou.“
Na zbierku básní Deti Hamelnu od autorky Dominiky Moravčíkovej dostal odporúčanie od priateľov. „Básne sa nám často prihovárajú rôznym spôsobom a každý čitateľ má priestor pre svoju vlastnú interpretáciu. O autorke tejto zbierky povedala predsedníčka poroty súťaže Básne Zofia Bałdyga: ´Je zjavné, že autorka je skvelá literárna pozorovateľka sveta a dokáže sa pozerať na svet nielen svojimi očami, ale aj očami iných bytostí.´ Teším sa, keď budem môcť s priateľmi diskutovať o tom, ako som básne chápal ja a či sa potvrdia slová Zofie Bałdygy.
[ad2][/ad2]Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]Započúva sa aj do popu
V posledných rokoch si Ján Gálik rozšíril svoje hudobné obzory a začal počúvať aj popovú hudbu, ktorou v minulosti pohŕdal. „Neviem prečo, možno z frajeriny, možno kvôli tomu, že ma vždy lákali veci mimo hlavného prúdu, ale dnes som rád, že môžem bez hanby povedať, že si vypočujem aj rádiové hity. Billie Eilish nie je taká hrozná aj keď je popovou hviezdou.“
Najčastejšie si tento rok púšťal variácie na Vivaldiho štyri ročné obdobia od Maxa Richtera. „Z domácej scény som lepšie spoznal Gleba, ktorý nie je len talentovaný rapper, ale aj veľmi rozumný a sympatický človek. A z úplne domácej košickej scény by som vyzdvihol album Kalendár od autora, ktorý si hovorí Sám Bady. Platňu, ktorá obsahuje dvanásť skladieb, jednu ku každému mesiacu v roku, nenájdete v obchodoch. Ale kto hľadá, ten nájde. A určite sa oplatí hľadať.“
[ad][/ad]Bojuje so seriálmi
Počas prvej vlny korony Ján Gálik prepadol seriálom na Netflixe. „Momentálne sa snažím s týmto zlozvykom bojovať a nepozerať toľko do monitora pred spaním. Mojím obľúbeným seriálom tohto roka je jednoznačne The Crown. Krásna historická dráma, ktorá diváka prenesie v čase a pútavým spôsobom predstaví fungovanie britskej monarchie a kľúčové momenty 20. storočia.“
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.