Čo číta, čo počúva, čo pozerá Marcel Vrchota
Marcel Vrchota (35) patrí služobne aj vekom medzi najmladších starostov košických mestských častí. Vyštudovaný právnik sa šesť rokov venoval advokácii, ale viac ho zaujala komunálna politika. A ako sám vraví, našiel sa v nej.
[ad][/ad]Málo času na čítanie
Záujem o veci verejné sa u Marcela Vrchotu odzrkadľuje aj na obľúbenej literatúre. Od vstupu do komunálnej politiky si však na čítanie nájde čas oveľa ťažšie, ako predtým. To platí najmä pre posledné mesiace poznačené pandémiou ochorenia COVID-19.
„Najradšej mám knihy, ktoré ma nielen zaujmú, ale aj osobnostne obohatia. Hneď za nimi sú také, ktoré komentujú politický vývoj. V poslednom čase ma zaujalo dielo dvojice amerických autorov Cass Sunstein a Richard Thaler s názvom Nudge, do češtiny preložené ako Štouch. Hovorí sa v nej o tom, ako postrčiť ľudí k lepšiemu rozhodovaniu v rôznych oblastiach života, najmä verejného. Príliš veľa možností totiž tiež nemusí byť na prospech veci,“ hovorí M. Vrchota.
Práve sa chystá na knihu z rovnakého súdka s názvom Myslenie rýchle a pomalé od americko-izraelského psychológa Daniela Kahnemana. Ak si potrebuje naozaj oddýchnuť, siahne po niektorom z románov brazílskeho spisovateľa Paula Coelha. Páčil sa mu najmä Alchymista, ktorý dostal Coelha medzi autorov knižných bestselerov.
[ad2][/ad2]Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]Dar aj prekliatie
Rovnako ako na knihy si prácou zavalený starosta nájde čoraz menej času aj na sledovanie filmov. „V kine som bol poslednýkrát na českom filme Šarlatán a musím povedať, že ma naozaj zaujal, odporučil by som ho každému. Je v ňom veľmi originálny pohľad na medicínu a posolstvo o tom, že i zriedkavý či takmer nadprirodzený dar jedinca sa zároveň môže stať aj jeho prekliatím.“
Srdcovkou Marcela Vrchotu sú aj historické seriály, napríklad Bratstvo neohrozených z obdobia II. svetovej vojny. Nemusia to však byť len hrané seriály, veľmi rád si pozrie aj dokumenty z histórie alebo vojenského prostredia.
Keď je už reč o dokumentoch, v poslednom období ho zaujali aj seriály cestopisne zameranej stanice Discovery, napríklad o zlatej horúčke v Brazílii.
[ad][/ad]Od Kyga po klasiku
Hudbu počúva najčastejšie v aute, kde má zapnuté rádio takmer vždy. „Na začiatku pandemickej situácie som si kúpil taký malý, ale výkonný reproduktor, ktorý je bezdrôtovo napojený na mobil alebo počítač. Teraz ho mám zapnutý vždy, keď niečo doma varím, upratujem či majstrujem. Hudbu si púšťam z youtubu.“
Vyslovene obľúbený žáner starosta nemá, počúva všetko, od tanečnej hudby dídžeja známeho pod menom Kygo, až po klasiku. Mení to podľa aktuálnej nálady, najčastejšie melodickú strednoprúdovú muziku od Simply Red, Phila Collinsa či Stinga. Zo slovenských interpretov mu bytom najčastejšie znie Elán alebo samotný Vašo Patejdl.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.