Čo číta, čo počúva, čo pozerá Milan Kolcun
Jedným z najznámejších košických lokálpatriotov je Milan Kolcun. Turistický sprievodca, spisovateľ, autor a moderátor vlastnej talkshow Bez šepkára, ale hlavne propagátor mesta, ktoré nadovšetko miluje.
[ad][/ad]Literatúra o Košiciach
Teraz má M. Kolcun rozčítané až tri knihy z kategórie literatúry faktu, ktoré mu prinášajú nové poznatky najmä z histórie Košíc: „Knihu s názvom Studia Cassoviensia Nova (Košice vo svetle nových poznatkov) dal dokopy šéf Historickej spoločnosti v Košiciach Gabriel Szeghy. Od rôznych historikov sa v nej dozviete, kam chodievali Košičania v 14. storočí na záchod, ako sa tu tancovalo za 1. republiky i kde bol Cintorín hrdinov 1. svetovej vojny,“ približuje prvú z nich.
Z knihy Ondreja Ficeriho Potrianonské Košice sa čitateľ dozvie, koľko bolo v meste Maďarov, Slovákov, Čechov, Židov, ako sa to časom menilo, či sa týmto číslam dá veriť, alebo či a ako sa už vtedy nimi manipulovalo.
„Autor ďalšej publikácie Rišo Papáč cestuje v čase až o pol tisícročia späť. Aké delikty robili naši praprarodičia a aké dobové tresty za to vyfasovali, to je v jeho knižke Maleficz popísané na základe archívnych výskumov.“
[ad2][/ad2]Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]Pre potešenie
Popri literatúre faktu však má propagátor Košíc vždy rád rozčítané niečo ľahšie, poetickejšie, plné láskavého humoru. Túto kombináciu jeho požiadaviek do bodky spĺňa štýl českého herca a komika Miroslava Horníčka, nech píše o čomkoľvek.
„Len nedávno na chate som zistil, že jeho reportáže zo svetovej výstavy EXPO 67 v Montreale zachytené v knihe Javorové listy sú uchvacujúce,“ netají nadšenie a hneď pripája úryvok z nej – opis otváracích prejavov československého pavilónu:
„Pánové Galuška a Kahuda v nich vyjádřili to i ono, neopomněli zdůraznit, co zdůrazněno býti mělo, a položili důraz na místa, která jej potřebovala. Ja hleděl s potěšením, že po dobu jejich řeči stál za nimi muž na štaflích a čistil skla našeho pavilónu, čímž jsme jaksi manifestačně ukázali, že i času projevu může být využito k činorodé práci.“
[ad][/ad]Pozoruhodné grafiti
Milan Kolcun je v prvom rade milovníkom slova. Tvrdí, že v poslednom čase ho neuchvátil žiaden film či hudobný album natoľko, aby ho odporučil iným. Pri potulkách mestom ho však zaujalo niečo iné – grafiti. Nie všetky, len také, ktoré majú myšlienku alebo humor.
„Street art výstižne a vtipne reaguje na to, ako žijeme. Je škoda si ho nevšímať. Samozrejme, neznášam tagy, ktoré zohyzdia peknú fasádu budovy. Ošumelej a polorozpadnutej budove môže v dlhodobejšej perspektíve pomôcť rekonštrukcia, vhodne zvolený street art ju však oživí okamžite.“
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.