Čo číta, čo počúva, čo pozerá Robert Pollák
Už vyše dvadsať rokov je vášnivý čitateľ, divák a poslucháč riaditeľom Východoslovenského múzea v Košiciach. Jeho súkromný záujem o všetky aspekty kultúry sa tak prelína s profesionálnym životom a jedno ovplyvňuje druhé.
[ad][/ad]Knižná inšpirácia na expozíciu
Ako sám vraví, vyrastal spolu s väčšinou rovesníkov na verneovkách, mayovkách či cooperovkách. Mal rád aj maďarské rodokapsy, požičiaval mu ich profesor z priemyslovky. Čítal všetko a všade.
„V knižnici mi kvôli veku nechceli požičať román Rimanka. Bol som zvedavý prečo, tak som si ho prečítal na stojáka medzi regálmi. Neskôr som obľuboval sci-fi a počas štúdia v Bratislave som vo vlaku zvykol prečítať tri či štyri knižky,“ spomína R. Pollák.
V súčasnosti listuje v druhom slovenskom vydaní Mednyánszkeho zachovaných denníkov a listov, ktoré vydala Slovenská národná galéria.
„Rozsiahla dvojdielna publikácia je bohato doplnená kresbami významného výtvarníka a dozvedám sa veľa nového o jeho osobnom živote. Ukážkou skvelej historickej beletrie je román Roberta Harrisa Mníchov o okolnostiach podpisu mníchovskej dohody na pozadí osudov dvoch bývalých priateľov – Angličana a Nemca.“
V knižnici má aj publikácie renomovaných fotografov ako Helmut Newton či Saudek. Na stole v jeho riaditeľskej kancelárii má miesto veľkoformátová publikácia Baroko vydaná v roku 2013 ako inšpirácia na pripravovanú expozíciu “Zaži baroko“, ktorú chce múzeum verejnosti sprístupniť v roku 2021.
[ad2][/ad2]Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]Kino nahradil Netflix
Vzhľadom na sitiuáciu s koronavírusom sa milovník filmov musel zriecť pravidelnej návštevy kina, takže „fičí“ na Netflixe. Veľmi sa mu páčili filmy Dvaja pápeži alebo The trial z Chicago 7 o udalostiach v USA v roku 1968 so skvelými hereckými výkonmi. Podľa jeho slov sa oplatí pozrieť si aj 82-ročnú Claudiu Cardinale vo francúzskom filme Rogue city, ktorý je policajnou drámou v duchu najlepších tradícií tohto žánru.
[ad][/ad]A dostal sa aj k seriálom
„Síce oneskorene oproti premiére, ale dopozeral som Vikingov. S úžasnou vierohodnosťou dobových udalostí (čo som si skontroloval na Youtube) bol nakrútený seriál The Crown o živote kráľovnej Alžbety II. Už netrpezlivo čakám na ďalšiu sériu. Každému môžem odporučiť izraelský seriál Spy v hlavnej úlohe s Baronom Cohenom, ktorý vychádza z osudu rovnomenného špióna,“ približuje pozoruhodné diela R. Pollák.
Poprocková klasika
Čo sa týka hudby, vraví, že počúva skoro všetko. Začal s tým, čomu sa dnes povie “oldies” vrátane československej (Olympic či Prúdy) a maďarskej (Omega, Illés, či LGT) poprockovej klasiky. Dodnes nevynechá žiaden koncert významnej hudobnej osobnosti v Košiciach.
„Jeden z najlepších bol pre mňa Joe Cocker, lepší ako Elton John. Na Stinga mám kúpený lístok, len dúfam, že na budúci rok koncert bude. Z operných spevákov sa mi najviac páči Jonas Kaufmann, ktorého som videl naživo v Budapešti a za ľahším žánrom som si zacestoval aj do Viedne na koncert André Rieua. Aktuálne ma zaujal album Brucea Springsteena Letter to You. Boss je stále vo forme!“ tvrdí multikultúrny Robert Pollák.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.