Čo číta, čo počúva, čo pozerá Rudolf Schuster
Vitalita, neúnavnosť a pracovitosť v najväčšej miere charakterizujú exprezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera. To platí aj v takých oblastiach ako filmy či knihy.
[ad][/ad]Filmy? Len dokumentárne
Rudolf Schuster podľa vlastných slov nikdy nepatril k ľuďom, ktorí preferovali celovečerné hrané filmy. V televízii sleduje najmä denné spravodajstvo. Preto Košičanom odporúča to, čo sám obľubuje – dokumentárne filmy o prírode.
„Na kanáloch Discovery a Spektrum sledujem najmä filmy o prírode z extrémnych miest, ktoré som sám navštívil – Antarktída, Južný a Severný pól, celé severné pobrežie Kanady a Ruska. Keďže sú to oblasti, ktoré sa vplyvom globálneho oteplenia rapídne každým rokom menia, mám aspoň takto možnosť sledovať, čo prináša zmena klímy,“ vysvetľuje niekdajší vrcholový politik, prečo ich odporúča aj Košičanom.
A nebol by to on, keby aj aktívne neprispel k tvorbe dokumentárnych filmov. Práve rozpracoval scenár k filmu o výtvarníkovi Ernestovi Zmetákovi, v ktorom sa vracia k ich spoločnej ceste za talianskym umením.
[ad2][/ad2]Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]Tri témy naraz
Aj pri knihách platí, že exprezident a bývalý košický primátor ich radšej tvorí než konzumuje. Práve to mu pomáha v dnešnej situácii, keď ho pandémia „priviazala“ k domovu bez osobných kontaktov s priateľmi či bývalými spolupracovníkmi. „Riešenie som našiel v tom, že som rozpracoval tri knihy,“ hovorí R. Schuster.
Prvou z nich je kniha o rodinnej ceste za talianskym umením po stopách už spomínaného výtvarníka E. Zmetáka, ktorú spracováva aj ako dokumentárny film – „Talianske umenie, otázky a odpovede“. Je to už vo vysokom štádiu rozpracovanosti, potrebuje len doplnenie fotografií z niektorých historických miest Talianska.
Dielo s názvom „Prechádzky mobilom“ bude obsahovať reálne aj abstraktné fotografie, ktoré zachytil fotoaparátom vo svojom mobile pri prechádzkach prírodou v okolí kúpeľov Štós v jeho rodnom kraji v údolí Bodvy. Ako sám hovorí, počas prvej vlny pandémie na jar tohto roku sa mu pošťastilo zachytiť to, čo sa mu nepodarilo počas chlapčenských a študentských čias.
„No a do tretice som rozpracoval knihu o živote medveďov grizly, čiernych medveďov a ľadových medveďov, ktoré som sa sledoval, fotografoval a nakrúcal počas svojich ciest. Chcem čitateľom priblížiť život týchto pozoruhodných zvierat v ich prirodzenom prostredí, ktoré im moderná civilizácia stále viac obmedzuje,“ hovorí zapálený cestovateľ.
[ad][/ad]Radšej spieva ako počúva
Čo sa týka hudby, R. Schuster má rád všetky žánre, ale aj tu platí, že zo všetkého najradšej si sám zaspieva. Napríklad nemecké ľudové pesničky, s ktorými koncertoval v rodnom Medzeve, alebo slovenské evergreeny, ktoré interpretoval na koncerte v kaviarni Slávia.
„Žiaľ, pri tomto koncerte som precenil moje schopnosti, spieval som nepretržite hodinu a pol, čo malo za následok, že som sa na druhú deň ocitol na operačnom stole profesora Františka Sabola a stal som sa ´bohatší´ o dva bajpasy,“ spomína nestarnúci Košičan.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.