Čo do pekla je súčasná vážna hudba?
Čo do pekla je súčasná vážna hudba? Určite žiadna nuda! Už tento štvrtok vám to v Tabačke dokážu dvaja členovia zoskupenia Cluster ensemble.
Ivan Šiller a Fero Király sa pomocou živých hudobných ukážok pokúsia význam tohto slovného spojenia poodhaliť. Ako bonus po prezentácii bude nasledovať živý koncert Cluster ensemble.
ČO JE TO HUDBA?
„Nie je krajší a škaredší zvuk. Zvuk je len vtedy zvukom, keď stojí oproti tichu. A ticho sa dá tiež hrať. A dokáže byť pekne napínavé!“ (Z recenzie na koncert Sound orchestra v Košiciach /november 2014/)
CLUSTER ENSEMBLE
Ivan Šiller a Fero Király sú klaviristi, experimentátori, nekonvenční pedagógovia, organizátori množstva hudobných projektov. Spoločne s ďalšími priateľmi v roku 2009 založili súbor Cluster ensemble, ktorý je orientovaný na interpretáciu hudby 20. a 21. storočia (Steve Reich, John Cage, Erik Satie, Morton Feldman atď.)
Zoskupenie sa zameriava na tvorbu multimediálnych projektov, happeningov a performance a spoluprácu s výtvarnými umelcami, filmármi, fotografmi, či tanečníkmi.
Špeciálnu pozornosť dvojica Šiller-Király venuje interpretácii diel slovenských multižánrových umelcov, ako Milan Adamčiak, Martin Burlas či Monogramista T·D a tiež hudobno-vzdelávacím projektom, ako VENI ACADEMY či Sound orchestra!
ČO DO PEKLA***JE? (WHAT THE HELL***IS?)
Formát prednášok, prezentácií, projekcií a diskusií, ktoré sa zaoberajú nezodpovedanými otázkami jednak z oblasti súčasného vizuálneho umenia, hudby, filmu, ale taktiež horúcimi témami z oblasti verejného života, ktoré s kultúrou súvisia.
Prvoradou ambíciou formátu je živou formou zoznámiť širokú verejnosť s umením a jeho témami, ktoré sa v dnešnej dobe veľkej popularite netešia.
Čo do pekla je…
Tabačka, Gorkého 2 – 28. máj 2015, 19. hodine
(mak)
Foto: tab
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.