Čo, do pekla, je vizuálne umenie…?
Dnes večer majú návštevníci Tabačky Kulturfabrik možnosť spoločne s českým výtvarníkom, dizajnérom a výtvarným publicistom Pavlom Karousom hľadať odpovede na základnú otázku: Čo, do pekla, je súčasné vizuálne umenie vo verejnom priestore v Čechách a na Slovensku?
Tabačka v spolupráci s alt30collective uvádzajú úspešný formát What the hell is…?, ktorý sa po trojročnej odmlke presúva z Kasární/ Kulturparku do nového priestoru.
“Každý mesiac prinesieme formou prednášok, prezentácií, projekcií a diskusií, čerstvé témy z oblasti súčasného vizuálneho umenia, hudby, filmu, ale taktiež sa budeme zaoberať nezodpovedanými otázkami z oblasti verejného života, ktoré s kultúrou súvisia,” vysvetlil zámer projektu jeho autor, výtvarník Tomáš Makara.
Prvoradou ambíciou formátu Čo, do pekla,…? je živou formou zoznámiť širokú verejnosť s umením a jeho témami, ktoré sa v dnešnej dobe veľkej popularite netešia.
Dnešná prezentácia s diskusiou je zameraná na vývoj prejavov výtvarného umenia v exteriéri po roku 1989. Venuje sa kríze oficiálnych štátnych štruktúr podporujúcich monumentálne umenie v architektúre a snaží sa nájsť a pochopiť jej príčinu. Prednáška sa zameria okrajovo aj na alternatívu k oficiálnemu umeniu vo verejnom priestore ako logický dôsledok tejto krízy.
PAVEL KAROUS (*1979)
Sochár, ktorý vytvára objekty, venuje sa site specific inštaláciam, intervenciám do verejného priestoru, architektúre výstav, scénografii a designu. So svojím dlhodobým projektom Vetřelci a volavky dokumentuje a popularizuje výtvarné umenie vo verejnom priestore v reálnom socializme a v reálnom kapitalizme.
Je autorom publikácie Vetřelci a volavky, ktorá získala prvé miesto v súťaži Najkrajšia kniha roku 2013 v Českej republike v kategórii odborná literatúra. V súčasnosti učí v Ateliéri sochy na Škole súčasného umenia – Scholastika v Prahe.
(tab)
Foto: youtube.com
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.