Dámy s diamantmi v opätkoch
Celosvetová súťaž v pohybových skladbách King Harald´s 3rd World Gym for Life Chalange, ktorá sa minulý mesiac konala v Nórsku, má svojich šampiónov. Na podujatí vystúpilo viac ako 2 000 účastníkov z dvadsiatich troch krajín sveta.
Nielen Slovensko, ale hlavne Košice na súťaži reprezentoval tanečný súbor Diamant, ktorý získal bronzovú medailu. Zakladateľka a vedúca súboru Alžbeta Ďurišinová vysvetlila, že na podujatí vystúpili s tanečnými a gymnastickými choreografiami všetky vekové kategórie od detí až po seniorov. Porotu, ktorá nehodnotila len umelecký prejav, náročnosť prvkov, tanečnú kompozíciu, kostýmy, ale aj kontakt súťažiacich s publikom, zaujali tancom pasodoble a anglickým waltzom, ktorý vystupňoval do veselej polky. „Nie je jednoduché sa zúčastniť tejto súťaže. Musíte byť najlepší. My sme veľmi radi, že sme mohli byť nominovaní a mohli sme obhájiť bronzovú medailu, ktorú sme vybojovali pred štyrmi rokmi v Juhoafrickej republike,“ povedala.
Ozdoba súťaží
Seniorský súbor spoločenských tancov založila Ďurišinová s choreografom Ottom Böhmom pred pätnástimi rokmi. Od svojho pôsobenia absolvoval viac ako 300 vystúpení a naštudoval pätnásť choreografií. Ako napríklad disco, country, polkovú mazúrku i temperamentné pasodoble. Stal sa ozdobou nielen na Slovensku, ale aj na súťažiach a festivaloch v Portugalsku, Taliansku, Francúzsku, Kanárskych ostrovoch či v Juhoafrickej republike. Vymenilo sa v ňom už sedemdesiat žien. Momentálne v ňom pôsobí dvadsaťjeden členov s vekovým priemerom 66 rokov. „Myšlienka založenia súboru bola spojená s cvičením. V mestskej časti Juh som už šesť rokov cvičila a viedla tréningy žien v zlatom veku. Dievčence mi navrhli, aby sme okrem cvičenia začali aj tancovať. Tak sme si pripravili na blížiaci fašiangový ples nejaké tanečné vystúpenie a zožali veľký úspech. A vznikol v roku 2002 Diamant, ktorý je trvácim a vzácnym drahokamom dodnes,“ zaspomínala si vedúca súboru.
[ad][/ad]Idú si za svojím cieľom
Choreograf Miroslav Vybiral pre KOŠICE:DNES prezradil, že sa počas svojej práce ešte nestretol s takou disciplínou a takým „chtíčom“, ako majú členky súboru. „Sú to ženy v zrelom veku, ktoré majú niečo zažité a na nič sa nesťažujú. Cvičia dvakrát do týždňa po štyri hodiny a slovo únava pre nich neexistuje. Túžia dokázať čo najviac a to si na nich vážim,“ dodal.
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.