De/generácia duše
Autor nadviazal na svoje predchádzajúce dve výstavy na túto tému. Prvú prezentoval v Prahe pred pätnástimi rokmi, druhú ukázal neskôr v Berlíne.
Pohľad do vnútra
Zatiaľ čo pražskú výstavu tvorili kresby, druhá obsahovala už aj maľby. Aktuálnu tvorí kresba tušom a perom, maľba olejom a akrylom, dopĺňajú ju aj grafické listy.
„Je to postup tej istej De/Generácie človeka, takže som bol nútený to opäť inovovať a opäť obkresliť, čo sa skrýva v dušiach ľudí,“ priblížil leitmotív výstavy.
Diela zobrazujú gestá zdanlivo humanoidných bytostí, emočné kŕče, úškľabky či bolestné deformácie tváre.
Vláda konzumu
Samotný návrat k téme mal v pláne už dávnejšie: „Je to stále aktuálna téma. Degenerátor súčasného myslenia človeka je, mám pocit, čím ďalej, tým silnejší.“
Guman chce odhaliť množstvo trinástych komnát človeka cez svoju čiarkovú kresbu a červenú maľbu a „vyuzliť“ von, do pozitívna. „Aby sa troška možno aj ľudia zamysleli, spomalili a postáli pri umení, lebo mám pocit, že v poslednom čase je umenie naozaj priveľmi konzumné a dekoratívne…“ Umelec si Košice ako výstavné miesto svojej práce nevybral náhodne. „Ako som sa tu dobre naučil kresliť, takto som to prišiel po 35 rokoch spätne odprezentovať. Takže vraciam sa vlastne domov, do výtvarného domova,“ vysvetlil.
Všestranný umelec
Prešovský rodák Ľubo Guman (1964) študoval na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Košiciach a na Pedagogickej fakulte UPJŠ v Košiciach. Okrem spomínaných výtvarných techník sa venuje aj reklamnej grafike, inštaláciám, ilustruje knihy pre deti i dospelých.
Svoju tvorbu predstavil na vyše 40 samostatných výstavách na Slovensku, v Rakúsku, Francúzsku, Poľsku, Nemecku, Belgicku a českých galériách. Jeho diela sú v mnohých súkromných i galerijných zbierkach po celom svete. Za umeleckú tvorbu získal množstvo domácich i zahraničných ocenení. Medzi nimi v roku 2007 Cenu kritiky na Bienále európskych umelcov, Tavalozza v Taliansku a Hlavnú cenu SALÓN, Nowy Sancz, Poľsko (2009).
Text a foto: tasr
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.