04.09.19

Divadlo pre fajnšmekrov

foto: archív kd

Dnes štartuje v Košiciach už 13. ročník Festivalu divadiel strednej Európy. Prehliadka ponúkne zaujímavé divadelné produkcie z Poľska, Česka, Maďarska a Slovenska. 

Ani v tomto roku na ňom nebudú chýbať slovenské herecké hviezdy, milovníci pohybového umenia sa môžu tešiť na legendárneho míma Milana Sládka. Novinkou festivalu je to, že sa odohrá v dvoch dejstvách. Prvé potrvá oddnes do soboty, druhé sa začne po 16. septembri. 

reklamná správa

Sládek ako Dubček

Dnes o 17. hodine odohrá pri Immaculate Túlavé divadlo z Trnavy autorskú hru Jakuba Nvotu Ešte jeden zázrak. Ako býva u Nvotu zvykom, diváci sa môžu tešiť na humorné putovanie po Slovensku na pozadí jednej kráľovskej korunovácie, ktoré určite dá zabrať brániciam. 

V prvý festivalový deň sa po dlhšom čase v Košiciach predstaví Štátna opera z Banskej Bystrice. O 19. hodine uvedie v Historickej budove Štátneho divadla Košice autorskú inscenáciu legendárneho míma Milana Sládka Dubčekova jar. V predstavení na hudbu Jozefa Vlka stvárni Milan Sládek titulnú postavu Alexandra Dubčeka. Sekundovať mu budú tanečníci baletu banskobystrickej opery.

Herci Slovenského národného divadla sa predstavia v inscenácii Rivers of Babylon.foto: archív šd
Herci Slovenského národného divadla sa predstavia v inscenácii Rivers of Babylon.foto: archív šd

Provokujeme k zamysleniu!

Druhý festivalový večer, vo štvrtok 5. septembra, bude patriť dvom vydaniam populárnej tolkšou Bez šepkára Košičana roka 2018 Milana Kolcuna. 

Komédiu Szymona Bogasza Čítaj si so mnou, ocko prinesie zajtra poľské divadlo Scena In Vitro z Lublinu. Slogan divadla znie: Provokujeme k zamysleniu! Netradičný pohľad na svet otcov, ktorí po rozvode vychovávajú svoje deti, by ste si určite nemali nechať ujsť.

SND - Rivers of Babylon

Štvrtý festivalový večer, v sobotu 7. septembra, bude v Historickej budove ŠD KE patriť hviezdam slovenského hereckého neba v inscenácii Rivers of Babylon Slovenského národného divadla. Kultový knižný debut Petra Pišťáneka do divadelnej podoby adaptoval charizmatický slovinský režisér Diego de Brea. Za túto inscenáciu získal Dosky 2016 v kategórii Najlepšia réžia sezóny 2015/2016. V titulnej postave Rácza uvidia diváci Milana Ondríka, [][]v ďalších postavách sa predstavia Emil Horváth, Alexander Bárta, Robert Roth, Branislav Bystriansky, Ľubomír Paulovič, Diana Mórová, Dominika Kavaschová a ďalší herci prvej slovenskej divadelnej scény.

Festival divadiel strednej Európy organizuje Občianske združenie Košické divadlo a z verejných zdrojov ho podporili Fond na podporu umenia, Košický samosprávny kraj a mesto Košice prostredníctvom grantovej schémy organizácie K13 – Košické kultúrne centrá. Viac informácií na www.kosicefest.eu.

(SD)

reklamná správa

Čítajte viac: divadlo

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím