Divadlo sa vracia, priamo k vám domov

Mnohým ľuďom v týchto časoch chýbajú kultúrne podujatia a hlavne divadlo. Zo Štátneho divadla v Košiciach však prišla výborná správa – Divadlo je späť!
So svojimi priaznivcami sa chcú divadelníci stretávať u nich doma na televíznych či počítačových obrazovkách prostredníctvom projektu Ministerstva kultúry SR, Národného osvetového centra a rezervačného portálu navstevnik.sk s názvom Online Živé umenie.
[ad][/ad]Virtuálne vstupenky na nete
V piatok 20. novembra môžete na diaľku navštíviť Štátne divadlo Košice. Ponúkame vám archívny záznam inscenácie Mastný hrniec, klasickej veselohry o ctibažnosti a prázdnom kariérizme z pera Júliusa Barč-Ivana (foto).
Virtuálnu vstupenku na špeciálne a pohodlné miesto kdekoľvek u vás doma si môžete zakúpiť prostredníctvom portálu navstevnik.online, ktorý vám vygeneruje váš osobný kód pre pripojenie k streamu vami vybraného online podujatia.
Staršie predstavenia aj premiéry
„Štátne divadlo Košice vám v online priestore počas najbližších týždňov ponúkne záznamy starších inscenácií z archívu aj aktuálneho repertoáru. Ale nielen to. V online priestore budú mať virtuálne premiéry aj úplne nové komorné predstavenia, ktoré v posledných týždňoch spoločne pripravili opera, balet a činohra v špeciálnej koronavírusovej dramaturgii ako súčasť celodivadelného projektu Svedectvo MMXX,“ informoval hovorca divadla Svjatoslav Dohovič.
Netradičná doba = netradičné spojenia
Čas, ktorý žijeme si, podľa divadelníkov, žiada otvorenosť, spoluprácu a nové formy. „Fúzia opery, baletu a činohry prinesie sériu komorných a netradičných večerov na javisku Historickej budovy ŠDKE,“ pozýva na online večery hovorca.
Na doskách, ktoré znamenajú svet, bude znieť Mahlerova hudba s listami Almy a Gustava Mahlera, stretnú sa Wagnerova opera Tristan a Izolda s čítaním z diel Thomasa Manna o Richardovi Wagnerovi, prierez Verdiho La Traviaty vás zoznámi so slávnou predlohou, Dámou s kaméliami Alexandra Dumasa ml.
Špeciálny hosť
Baletná megastar Vladimir Malakhov uvedie spolu so sólistami a zborom baletu Večer klasického tanca zložený s jednotlivých choreografických častí klasického baletného repertoáru divadla, ale aj choreografií svetovej baletnej klasickej literatúry ako Labutie jazero, Spiaca krásavica, Plamene Paríža, Luskáčik, Giselle a ďalších.
Večer moderného tanca bude nielen výberom autorských choreografií z tvorivej dielne sólistov baletu, ale otvorí aj pohľad do zákulisia novo pripravovanej inscenácii baletu Nureyev. V úlohe Nurejeva sa predstaví práve vyššie spomínaný špeciálny hosť.
Tematický Večer ľudového tanca bude oslavou etnickej pestrosti Slovenského folklóru. Divák bude mať možnosť vidieť ukážky z mimoriadne úspešných predstavení Rodná zem a Jánošík, a z nových autorských choreografií pripravených pre tento večer.
● 20. 11. 2020 o 19.00 – Július Barč-Ivan: Mastný hrniec – online (činohra)
● 23. 11. 2020 o 19.00 -Ondrej Šotth, Zuzana Mistríková: Charlie Chaplin – online (balet)
● 27. 11. 2020 o 19.00 – Francis Poulenc: Dialógy karmelitánok – online (opera)
● 30. 11. 2020 o 19.00 – Ondrej Šoth: Svadba podľa Figara (Mozarta) – online (balet)
● 7. 12. 2020 o 19:.00 – Thomas Mann, Ondrej Šoth, Zuzana Mistríková: Smrť v Benátkach – online (balet)
SVEDECTVO MMXX:
● Alma a Gustav Mahler: Manželstvo v piesňach
● Richard Wagner: Tristan a Izolda/Thomas Mann: čítanie z diel o Richardovi Wagnerovi
● Giuseppe Verdi: La Traviata/Alexandre Dumas ml.: Dáma s kaméliami
● Večer klasického tanca
● Večer moderného tanca
● Večer ľudového tanca
Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na [email protected]
Odporúčané články

Malá, rozkošná drevenica v obci Rejdová na Gemeri, známa ako “Chiška u Kriški,” sa stala jedným z architektonických stredísk a zaujímavým miestom pre návštevníkov aj miestnych obyvateľov. Táto takmer dvestoročná stavba má pôsobivú históriu.

V sobotu večer (16. 9.) zažiari v Mestskom parku pri plávajúcej fontáne hudobné kino: Coldplay – Repríza. Návštevníci tejto hudobnej show si vychutnajú skladby od tejto skupiny, ktoré budú sprevádzané vizuálnymi efektmi.

Centrum Košíc sa v piatok (1. 9.), presne v deň, keď si pripomíname výročie Ústavy Slovenskej republiky, zmenilo na malý Vietnam. Vietnamská komunita na Slovensku zorganizovala na Dolnej bráne festival o svojej kultúre, ktorý priamo nadviazal na veľmi úspešný vlaňajší nultý ročník Dňa Vietnamu v Bratislave.