13.02.19

Divadlo v Košiciach uvedie slovenskú premiéru hry Urna na prázdnom javisku

Foto: TASR

Takmer čiernu komédiu z divadelného prostredia, v ktorej sa svojráznym spôsobom s režisérom lúčia tri herečky a jedna operná speváčka, uvedie Štátne divadlo (ŠD) Košice. Pôjde o slovenskú premiéru činohernej inscenácie Urna na prázdnom javisku. Informoval o tom tlačový tajomník divadla Svjatoslav Dohovič.

Hlavné postavy spolu so svojím režisérom, milencom a de facto i tvorcom, pochovávajú aj svoje spomienky, minulosť a možno aj budúcnosť. „Počas tejto poslednej rozlúčky sa im v mysli vynárajú ich kľúčové postavy, útržky replík z divadelných hier, úvahy o divadle, ale aj o Európe. Popri ich nemožnej snahe dohodnúť sa, samotný obrad sa komplikuje a začína čierna komédia,“ naznačujú tvorcovia základný námet hry, ktorá je nielen pohľadom do zákulisia divadla a do zákutí hereckej duše, ale aj úvahou nad divadlom, jeho zmyslom a premenou od antiky až do súčasnosti.

„Je to však aj pohľad na ženu hrdinku a jej osud, aj taký aký mala Európa, po ktorej nesie náš kontinent svoje meno,“ spresnil Dohovič.

reklamná správa
 

Autor hry je rodený Košičan 

Autorom hry je rodák z Košíc - Martin Čičvák, ktorý ju počas svetovej premiéry v novembri 2016 v pražskom Činohernom klube aj režíroval. V Košiciach ju má v rukách česká režisérka a zároveň autorka scény a kostýmov Ivana Uhlířová, ktorá v pražskom naštudovaní tejto inscenácie účinkuje v jednej z postáv.

„Ako režisér máte optiku rozprestretú, riešite veľa vecí naraz a práca s hercom je iba jednou časťou z nich. Vidíte veci z vonku a často vám môžu herecké postrehy prísť nedôležité. Ja ako herečka viem, že je dôležité nepodceňovať ponuky od hercov, ich videnie a ich potreby, preto sú pre mňa poznámky od nich veľmi dôležité. Na druhej strane je potrebné hľadať balans a nedopustiť, aby problém jednej osoby ohrozil celok,“ povedala.

reklamná správa
 

V postavách lúčiacich sa umelkýň sa predstavia Dana Košická, Lívia Michalčík Dujavová a Katarína Horňáková, podľa ktorej hra odráža aj reálie divadelného sveta. „Myslím si, že každá z nás v tejto hre čerpá aj z reálnych situácií, aj odžitých. Najmä teda zo ženskej šatne. No situácie, ktoré sa tam objavujú, nachádzajú svoje opodstatnenie aj v iných ako umeleckých či divadelných zamestnaniach, vzťahoch,“ uviedla Horňáková. Opernú speváčku stvárnia hosťujúce Aneta Hollá a Soňa Petrillová.

Činoherná inscenácia Urna na prázdnom javisku bude mať premiéru v piatok (15.2.) o 19.00 h na Malej scéne ŠD Košice.

Herečka Dana Košická pozýva na čiernu komédiu

Viac k téme

06.02.19
Herečka Dana Košická pozýva na čiernu komédiu

(TASR, ROČ)
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím