Do kín prichádza Mečiar
Mladá režisérka Tereza Nvotová predstavila dnes v Bratislave médiám svoj nový film Mečiar. Jej vlastná generačná výpoveď v podobe dokumentu o Vladimírovi Mečiarovi a o vplyve, ktorý mal tento politik na slovenskú spoločnosť a na život samotnej režisérky, vstúpi do kín 12. októbra, po viac ako štyroch rokoch zbierania materiálu a nakrúcania.
Hrala sa na Mečiara i Winnetoua
„Hlavne mi išlo o kontext, nemala som potrebu byť zrazu investigatívny reportér a hľadať niečo, čo ešte nikto nevyňuchal, ani som si nepredstavovala, že by sa mi niečo také podarilo,” uviedla na tlačovej konferencii po novinárskej projekcii režisérka, ktorá sa tento rok predstavila divákom svojím celovečerným hraným debutom Špina. Nový film natočila podľa vlastný slov pre seba a mladších ľudí, ktorí si obdobie 90. rokov na domácej politickej scéne pamätajú len fragmentárne: „Hrali sme sa na Mečiara, ale žeby sme tomu úplne rozumeli a rozumeli tomu, čo to znamená dnes a prečo to je dôležité… Film som urobila takto aj preto, aby sme si to celé mohli pozrieť a vedeli sme, čo sa odohráva v politike a spoločnosti.”
[ad][/ad]Viac volíme pudom, než rozumom
Tereza Nvotová sa osobne do filmu vložila, mnohé dobové informácie podáva aj cez osobné príbehy. Keď v roku 1989 padol v Československu totalitný komunistický režim, mala jeden rok. Lídri Nežnej revolúcie sa vtedy rozhodli usporiadať konkurz na ministra vnútra, do ktorého sa prihlásil Vladimír Mečiar, vtedy ešte neznámy podnikový právnik zo slovenského vidieka. Po úspechu v konkurze sa dostáva až na politický vrchol, odkiaľ vládne krajine radom diskutabilných praktík. Na pozadí udalostí, akými sú rozdelenie Česko-Slovenska či únos syna prezidenta Slovenskej republiky, Tereza a jej rovesníci prežívajú detstvo a dospievanie. Film podľa jeho tvorcov nie je len rozprávaním o jednej etape slovenských politických dejín, „približuje oveľa univerzálnejšiu a veľmi súčasnú tému”, ukazuje tiež prácu politických marketérov a to, že svojich politických zástupcov „viac volíme z pudového hľadiska než rozumom”.
Nápad nakrútiť film o Mečiarovi dostala Nvotová v roku 2013 ešte ako študentka na pražskej FAMU. Po prečítaní novinového článku, že Mečiar definitívne odchádza z politiky, chcela zistiť, aký v skutočnosti je a čo si myslí. Skontaktovala ho prostredníctvom jeho sekretárky a on súhlasil s nakrúcaním. Stredometrážnu snímku o Mečiarovi s rovnomenným názvom Mečiar nakrútila ako svoj bakalársky film na pražskej FAMU a v premiére ho uviedla na 17. Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov v Jihlave 2013. Snímka tam zaznamenala ohlas a dokumentaristka sa rozhodla zachytiť príbeh najsilnejšieho muža na Slovensku v 90. rokoch v celovečernom filme.
Vo filme účinkujú Pithart, Kocáb, Flašík i Fegyveres
Jeho základným zdrojom boli okrem osobných skúseností režisérky a rozhovorov s mnohými pamätníkmi predovšetkým archívne materiály, ktoré boli kľúčové pre stavbu snímky. Zdrojom informácií boli tiež rôzne dokumentárne filmy danej doby. Napríklad dokument Mária Homolku Rodáci (1997), nakrútený na mítingu HZDS na bratislavských Pasienkoch. Nvotová oslovila tiež ľudí, ktorí stáli pri dôležitých udalostiach vývoja krajiny, ale i nezávislých novinárov, ktorí investigatívne reflektovali vtedajšie dianie v politike a spoločnosti. Odhadom získala 100 hodín nakrúteného materiálu a 250 hodín archívnych záznamov. Hoci si režisérka pôvodne pre celovečerný film napísala scenár, finálne vznikol až v strižni v nadväznosti na množstvo získaného materiálu. Pod strih sa podpísal a spoluautorom scenára je Josef Krajbich.
„Keď sme film pred štyrmi rokmi začali pripravovať, tušili sme, že je dôležitý nielen pre nás, ale že Slovensko svojím geografickým umiestnením, veľkosťou, historickými súvislosťami je skoro až modelová situácia, v ktorej sa 90. roky odohrali, a mali sme pocit, že to môže byť film, ktorý môže mať medzinárodný presah,” uviedla Zuzana Mistríková, hlavná producentka dokumentu, ktorý vznikol v koprodukcii PubRes (SR), HBO Europe a Negativ (ČR). Účinkujú v ňom Vladimír Mečiar, Petr Pithart, Theodor E. Russell, Michael Kocáb, Ľuboš Jurík, Fedor Flašík, Marián Leško, Oskar Fegyveres, Peter Tóth, Tom Nicholson, Milan M. Šimečka a ďalší.
(TASR, NN)
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.