Do Košíc doviezli cisára Františka Jozefa I.
Výstava obrazov rodáka z Košíc, maliara Leopolda Horovitza (1838 – 1917), otvorí svoje brány už 16. novembra. Prípravy sú v plnom prúde.
Takúto akciu ešte Východoslovenské múzeum (VSM) neorganizovalo. O jej význame svedčí už len to, že do Košíc prichádza tridsať diel zo zahraničia. Ďalších dvadsať ich bude zo Slovenska.
Riaditeľ múzea Robert Pollák hovorí, že ide o doteraz logisticky najkomplikovanejšiu výstavu. „Za posledných dvadsať rokov si prvý raz požičiavame diela od renomovaných múzeí a galérií z okolitých krajín, Rakúska, Maďarska, Poľska,“ povedal.
Vysvetľuje, že pri takýchto hodnotných zbierkach je povinnosťou požičiavajúceho posielať s dielami kuriéra. Ten kontroluje a zodpovedá za to, že stav zbierky počas transportu sa nezmení.
Viedenské skvosty
Vo štvrtok priviezli do múzea viacero vzácnych obrazov. „Z galérie Belvedere vo Viedni prišli dva obrazy. Jeden je portrét Františka Jozefa I. a druhým je portrét Honory Královej. Ten je pre Košice veľmi zaujímavý, pretože skicu k tomuto portrétu má v zbierke práve Východoslovenské múzeum. Návštevníci si teda na jednom mieste budú môcť pozrieť skicu obrazu a hotový obraz,“ povedala kurátorka Jana Švantnerová zo Slovenskej národnej galérie.
[ad][/ad]Diela z Viedne sprevádzal vedúci kurátor múzea Belvedere vo Viedni Stephan Pumberger. Hovorí o dvoch dôvodoch, pre ktoré sa rozhodli zapožičať obrazy do Košíc.
„Prvým je, že diela sú uložené v depozitári a nikdy neboli vystavené v žiadnej stálej expozícii. Druhý je ten, že máme pozitívnu skúsenosť s výpožičkami našich diel do Bratislavy, ale aj do Čiech. Boli sme veľmi radi, že prišla žiadosť z východného Slovenska, s ktorým sme doteraz nespolupracovali. O tvorbe tohto autora sa totiž v Rakúsku veľa nevie. Zapožičaním týchto diel pomôžeme dopovedať a odprezentovať príbeh rakúsko-uhorskej monarchie,“ povedal.
Ozbrojený sprievod
V Košiciach včera rozbalili aj obrazy privezené z Národného múzea a Múzea histórie poľských Židov vo Varšave, Národného múzea z Vroclavi a z Kráľovského múzea Wawel v Krakove.
„Cesta z Krakova bola výborná. Mali sme ozbrojený sprievod až po hranice Slovenskej republiky. Vyžadujú to naše zákony, ak sa prevážajú diela určitej hodnoty,“ povedal Maroš Kiffusz z transportnej spoločnosti.
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.