Dobová móda na maľbách
Zavítajte do Východoslovenskej galérie v Košiciach (Alžbetina 22) na výstavu Kúzelný svet vonkajšieho zdania a preneste sa do minulosti. Prezentuje prítomnosť módy vo vybraných dielach umelcov tvoriacich na našom území bývalej monarchie, pôsobiacich predovšetkým v mestskom prostredí. Výstava potrvá do 28. februára 2021.
Názov výstavy je odkazom na prvú časť knihy Gillesa Lipovetského Říše pomíjivosti, v ktorej sa autor zaoberá dejinami módy, poukazuje aj na vznik marketingových stratégií a voľného predaja z pohľadu konzumnej spoločnosti.
Výstavný projekt pripravený Východoslovenskou galériou predstavuje mikropohľad na odievanie meštianstva v období medzi rokmi 1890 a 1914, ktorý je reprezentovaný na 89 dielach, maľbách, kresbách a grafikách. Výstavu dopĺňajú aj reprodukcie dobových fotografií z Východoslovenského múzea. Módne trendy doby sú reprezentované vo vybraných dielach predovšetkým zo zbierkového fondu Východoslovenskej galérie, doplnené o výpožičky z rôznych inštitúcií.
Manifestácia spoločenského postavenia
Odev bol vnímaný ako prejav kultúry a symbol postavenia jednotlivca v spoločnosti. Aristokracia si držala svoj status vyššieho postavenia aj v móde a oproti obyčajným ľuďom sa odlišovali ich odevy farbou, materiálom i štýlom. Priemyselná revolúcia však priniesla aj slobodu voľby jednotlivca v odievaní a posunula módu k oveľa širšiemu okruhu jej užívateľov. Priemyselne vyrábané odevy si získali popularitu a znížili celkovo cenu odevov, ale aj kúpu odevov z druhej ruky.
[ad][/ad]Nové trendy prichádzajúce s nastupujúcou emancipáciou
Pre ženy predstavoval odev v danej dobe obmedzenia, fyzické ale i psychologické, predovšetkým kvôli dlhým korzetom limitujúcim pohyb. Ešte pred prelomovým obdobím v 90. rokoch 19. storočia mala dámska silueta v odeve tvar presýpacích hodín. S nástupom secesie, ktorej vplyvy a inšpirácie sa preniesli aj do odevu, sa línia stala symbolom zmeny. Zmeny, ktorou žena prechádzala nielen fyzicky, ale aj spoločensky. Mnoho žien sa organizovalo do skupín, ktoré bojovali za zrovnoprávnenie postavenia žien. Postupne sa začal dámsky odev zjednodušovať a preferovaná bola najmä jeho funkčnosť.
Foto: Veronika Janušková
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.