Dokument o nás všetkých
Slovenská obec Pohorelá sa nachádza na Horehroní. Život jej obyvateľov zaujal slovenského režiséra Erika Prausa, ktorý tak po troch rokoch príprav a nakrúcania prichádza do kín s dokumentom Zem, ktorá hľadá svoje nebo.
V jeho centre je päť neľahkých životných osudov. Paradoxne dokument nie je len fi lmom o tejto obci. Poukazuje na problémy, ktoré sa týkajú viacerých častí Slovenska, teda nás všetkých, a nemali by sme na ne zabúdať.
Celospoločenské témy
Vdova pracujúca na miestnom úrade, bývalý učiteľ, rezbár na čiastočnom invalidnom dôchodku, dôchodkyňa, ktorá musí finančne pomáhať svojmu synovi, a mladý včelár. Päť príbehov, päť ľudí zvádzajúcich každodenný boj o slušný život. Neľahké osudy, sociálne neistoty a nostalgické spomínanie na bývalý režim, ale pritom láska k rodnému kraju a jeho kultúre.
Príbeh tejto horehronskej obce cez osudy jej obyvateľov je refl exiou sociálnej a ekonomickej reality súčasného Slovenska a zároveň hľadaním zmyslu bytia či vzťahu ku svojej zemi, k svoj im koreňom. Udržiavanie tradícii ľudovej kultúry a folklóru však nie je iba romantickým zahľadením sa do dedinskej society. Nástojčivá apelatívnosť sociálnej reality posúva prvky tradičného spôsobu života čoraz bližšie k témam celospoločenským.
Skrytá pravda
Prausov film ponúka esej o človeku, ktorý sa vždy znova púšťa do zápasu o vlastný zmysel bytia. „Aktuálna životná situácia človeka zachytená vo filme je pre mňa veľmi dôležitá. Cez ňu sa dá zobraziť skrytá pravda o každej osobnosti a ukázať jej existenciálny rozmer. Každý človek si zaslúži slušný život, hlavne v našej krajine, kde sa tvárime, že sme súčasťou ‘vyspelejʼ Európy,“ hovorí o filme Praus.
Prečo si vybral práve Pohorelú? „Pohorelú mám strašne rád. Pochádza z nej moja mama. Na Horehroní mám silné rodinné väzby, skoro celá moja šumiacka rodina pracuje v zahraničí, pretože na Horehroní nemá kde.“ Hoci sa film zameriava na príbehy z Pohorelej, rozpráva vlastne príbeh nás všetkých – obyvateľov Slovenska. Zaoberá sa priepastnými rozdielmi medzi regiónmi, neľahkými životnými situáciami v chudobnejších častiach našej krajiny a nedôverou v politikov, neustále sľubujúcich zlepšenie podmienok.
Dokument (SR)
Scenár a réžia: Erik Praus
Tabačka
Utorok 9. 8. 2016, 21. h
(NŠ)
Foto: archív ep
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.