Európske divadlo v Košiciach
10. ročník Festivalu divadiel strednej Európy priniesol jedenásť predstavení. So svojimi hrami sa predviedli divadlá zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, Ukrajiny a Chorvátska.
Prvý deň festivalu ponúkol slávnostný koncert DIVADLOKOSICE.SK, ktorý symbolicky ukončil rekonštrukciu historickej budovy divadla. Predstavenia sa okrem Štátneho divadla a Malej scény odohrali aj pri fontáne na Hlavnej či vo dvore administratívnej budovy divadla. „Diváci tak mohli opäť nazrieť aj do netradičných priestorov, v ktorých sa rodia divadelné inscenácie Štátneho divadla Košice,“ dodáva riaditeľ festivalu František Ténai.
Pouličné divadlá mali úspech
V piatok odohralo svoje Etudy, etudy, etudy medzi divadlom a fontánou Divadlo Facka z Brna, ktoré malo u ľudí veľký úspech. Do svojho komického vystúpenia herci zapájali aj divákov. Po ňom nasledovala dráma poľského dramatika Witolda Gombrowicza – Ivona, princezná burgundská, ktoré v netradičnom spracovaní odohralo divadlo z maďarského Vácu. „Pre košického diváka bude určite zaujímavé porovnať túto inscenáciu s tou, ktorú Štátne divadlo Košice hralo pred niekoľkými rokmi,“ uviedol riaditeľ festivalu.
Divadlo v spojení s tancom
Sobota patrila poľským divadlám a Pražskému komornému baletu. Predstavenie 3 České Kvartetá bolo unikátnym spojením troch českých skladateľov, troch česko-slovenských choreografov a husľového kvarteta Zemlinsky. Prvým z nich bolo Slovanské kvarteto v choreografii Mária Radačovského.
Festival zavŕšili Ukrajinci
Oživením jubilejného ročníka boli hostia z Chorvátska a Ukrajiny. Divadlá z týchto krajín sa na festivale predstavili po prvýkrát. Práve ukrajinské Divé divadlo z Kyjeva zavŕšilo festivalový program provokujúcim predstavením pre dospelých VIJ 2.0. autorky Natalije Vorožbyt. „Ide o voľné spracovanie známej Gogoľovej povesti Vij a žne úspechy nielen na Ukrajine, ale aj na zahraničných pódiách,“ dopĺňa zaujímavosti z festivalového programu Ténai.
Súvisiaci článok: V Košiciach prebieha divadelný maratón
Monika Kacejová
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.