Farebné blues Paľa Kvoriaka
Pavel Kvoriak patrí neodmysliteľne ku košickej výtvarnej scéne. Rodák z Podbrezovej prežil väčšiu časť života v našom meste. Jeho obrazy sú ozdobou súkromných zbierok i galérií.
Dušou stále mladík a permanentný rebel oslávil svoje šesťdesiatiny vo Východoslovenskej galérii skvelou prierezovou výstavou s jednoduchým názvom – 60.
„Paľove obrazy neoslňujú. Zato presviedčajú. Sú vážne a poctivé… Paľo je bytostne kresliar. Spomínam si, ako stoj čo stoj, každé ráno, nech by aj sekery padali, musel vziať ceruzu do ruky a črtať. Až v zrelšom veku sa sústredil viac na maľbu,“ spomína kurátor Miro Procházka.
Námetovo je v jeho tvorbe na prvom mieste žena. Nahá žena. „Nuž čo, všetci sme sa narodili nahí. Navyše sa v tejto téme prejavuje jedna z mála ešte jestvujúcich súdržností človečenstva bez ohľadu na rasu, kultúru, históriu či politiku. V Paľovom podaní sú preludmi z jasu tohto sveta, farebnej melódie a čistoty tvaru. Odhmotnenými rojčeniami svojho vnútra prahnúcimi po vôni a vôňou aj naplnenými.“
A potom je tu krajina. „Autor uplatňuje iba silu výrazu, prudkosť, dynamičnosť či lyrickosť rukopisu. Z vnemov, pocitov, zážitkov a skúseností ovplyvnených bluesom (Paľo si totiž skoro nič iné nepúšťa) rastú obrazy netušených a neprebádaných končín. Lebo taká je krajina duše,“ dodáva kurátor. Výstava potrvá do 25. septembra 2016.
(MP)
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.