Fenomenálni Young Gods sa vracajú do Tabačky
Švajčiarski experimentátori The Young Gods sa po ôsmich rokoch vracajú do košickej Tabačky s novým albumom. Veľkú sálu Tabačky Kulturfabrik naplnia nespútanou energiou už na budúcu nedeľu.
Po komerčnom období 80. rokov prišlo v hudobnom živote Davida Bowieho hľadanie niečoho nového. Tým, čo prinieslo jeho umelecké znovuzrodenie, bol elektronický zvuk industriálnej hudby, ktorý pre hudobníka vyústil do spoločných koncertov
s Nine Inch Nails a experimentálneho albumu 1. Outside.
No najviac ho vtedy podľa jeho slov ovplyvnili The Young Gods s ich pútavou kombináciou elektroniky, rocku a industriálu. Po ôsmich rokoch sa títo Švajčiari vracajú do Tabačky, kde zahrajú pri príležitosti turné k novému albumu Data Mirage Tangram.
[ad][/ad]Zvukoví teroristi
Bowie nie je jediným veľkým menom, ktorý si Švajčiarov zamiloval. Ich albumy vydával Mike Patton z Faith No More vo vlastnom vydavateľstve Ipecac, ovplyvnili dokonca aj The Edga z U2. Server AllMusic ich zase nazýva teroristami elektro-hluku, čo v tomto prípade znie ako mimoriadne vydarený kompliment.
The Young Gods posúvajú limity zvuku už viac ako 33 rokov, vznikli vo Fribourgu a spočiatku ich inšpirovali newyorskí Swans. Celú životnú dráhu kapely absolvoval len spevák Franz Treichler, jeho parťák Cesare Pizzi, ktorý odišiel ešte pred koncom 80. rokov, sa do zostavy vrátil v roku 2012, teda rok potom, čo sme ich na Slovensku videli posledný raz.
Elektro-rock z 90. rokov
Regulárne albumy v ich diskografii boli od počiatku poprepletané rôznymi experimentálnymi nahrávkami, či už išlo o akustické alebo živé albumy alebo sprievod pre antropologickú prednášku. No najviac sa do histórie zapísali dvojicou albumov z 90. rokov – T.V. Sky a Only Heaven, ktoré definovali to, čo je dnes vnímané ako tradičný elektro-rockový zvuk The Young Gods. Dominujú mu chytľavé riffy, podporené výraznou rytmikou a textami vo francúzštine, nemčine a angličtine. Treichler je navyše na koncertoch energickým frontmanom, ktorý dokáže prehovárať k ľuďom aj bez slov, vie sa s nimi hrať a keby bol od pol pása nahý, vyzeral by ako mladší brat Iggyho Popa.
[ad2][/ad2]Hľadia dopredu
Napriek tomu sa The Young Gods radi posúvajú ďalej. Možno aj vďaka tomu, ako sú stále koncertne i štúdiovo aktívni. Vo februári vydali ich najnovší, ôsmy album, ktorý sa volá Data Mirage Tangram. Znie príjemne nadčasovo a aj keď je to stále klasická nahrávka The Young Gods, myslí skôr dopredu ako na časy minulé. Rocková rytmika tak mierne ustupuje do pozadia, výraznejšie sú elektronické zvuky a pomalší rytmus. A ten dáva vyniknúť hlavne hlbokému hlasu vokalistu. Dá sa teda očakávať, že koncert bude niekde medzi pokojnejším zvukom novinky a frenetickým elektro-rockom hitov The Young Gods spred dvoch dekád.
Špeciálnym hosťom na koncerte bude košická kapela Pandorama (Tabačka Records), v ktorej pôsobia členovia Kurkusu a hudobného projektu Music Lab.
Tabačka Kulturfabrik
Nedeľa, 31. 3. 2019, 20. hod.
[ad3][/ad3]
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.