Festival Jeden svet Košice otvorí v decembri tému ľudských práv a ich porušovaní

Regionálny festival Jeden svet Košice prinesie od 6. do 12. decembra 2021 do metropoly východu sériu filmových premietaní, sprievodných diskusií, vzdelávacích workshopov i výstav, ktoré ponúknu návštevníkom celistvý obraz o aktuálnom spoločenskom dianí. Cieľom je poskytnúť im nové poznatky a inšpiráciu do takej miery, aby mohli v budúcnosti sami uskutočniť potrebné kroky k rovnocennejšej spoločnosti.
Naprieč programom bude rezonovať tohtoročná téma „Buďme v kontakte!“ Návštevníci budú mať možnosť vcítiť sa do kože iných a uvedomiť si, že sú so zvyškom sveta prepojení oveľa viac, ako sa domnievajú. Vďaka podujatiam budú môcť prehodnotiť svoj postoj k prírode, marginalizovaným skupinám ľudí či slobode. Zámerom je sctitlivovať lokálne publikum a budovať empatickejšiu spoločnosť.
Počas jedného týždňa prinesie festival v Kine Úsmev až štrnásť premietaní dokumentárnych filmov. Situáciu v Bielorusku predstaví film Odvaha, po ktorom bude nasledovať diskusia s jeho režisérom. Svoju slovenskú premiéru bude mať dokument Duchovia Afganistanu, ktorý analyzuje aktuálnu situáciu v krajine a pokúša sa predvídať jej ďalší vývoj. Ďalšiu aktuálnu tému bude adresovať film Naša sloboda, v ktorom bola hlavná protagonistka uväznená za prirodzený potrat, a mapuje jej nasledovný boj za práva žien.

Okrem diskusií venujúcim sa migrácii, ekológii, ageizmu a politickým režimom, ponúkne podujatie aj vzdelávacie workshopy v oblasti dokumentárnej tvorby a rozmanitej spoločnosti. Jeho súčasťou bude aj výstava plagátov v spolupráci s občianskym združením Mareena a interaktívna VR inštalácia zastrešená Úradom Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
Dôležitým aspektom podujatia je jeho dostupnosť pre všetkých. Okrem bežných projekcií bude v programe aj niekoľko špeciálne prispôsobených projekcií pre ľudí zo zraniteľných skupín vrátane ľudí so sluchovým a zrakovým znevýhodnením, seniorov a členov vylučovaných komunít.
Zdroj: Jeden svet Košice
Odporúčané články

Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s rezortom vnútra a Univerzitnou nemocnicou – Nemocnica svätého Michala pripravili návrh na zaradenie tejto nemocnice medzi priamo určených prijímateľov financovania z Plánu obnovy a odolnosti.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) začína s modernizáciou obojsmerných električiek typu KT8D5. V uplynulých dňoch podpísal čiastkovú zmluvu o dielo na modernizáciu prvej z celkovo deviatich električiek.