Festival Leto v parku odštartoval: Do Kulturparku prišlo 800 ľudí
Košický Puding Pani Elvisovej a bosnianska kapela Dubioza Kolektiv dokonale rozvášnili v piatok večer návštevníkov Kasární/Kulturparku.
Skvelý štart festivalu Leto v parku! Právom sa pýši nálepkou multižánrový.
Doma je doma
Večer to vrelo ako na pódiu, tak aj pod ním. Košická kapela Puding Pani Elvisovej privolávala v horúčavách Vianoce. Čo iné si v teple priať. „Vždy sa tešíme na koncerty doma v Košiciach, atmosféra je tu výborná,“ povedal basgitarista Viliam Lauko.
V piatok Košičanom predstavili nový album, ktorý vyjde aj na vinylovej platni. „Teraz je renesancia vinylov, je o ne veľký záujem. Lisujú ich v Prahe, sme v poradí. Keď vyrazíme na slovenské turné v októbri, už ju budeme mať reálne v ruke,“ prezradil spevák a klávesista skupiny Peter Ungvölgyi. Toto leto už v Košiciach nezahrajú, najbližšie sa predstavia v septembri vo Veľkom Šariši.
Hlas Bosny
Dubioza kolektiv nastúpila s originálnym nápadom, prihovoriť sa ľuďom v slovenskom jazyku. Použila hlas z internetového prekladača. „Robíme to v každej krajine a text je stále rovnaký. Ľudia to majú radi a je skvelé naučiť sa pár slov v jazyku krajiny, kde práve hráme,“ vysvetlil DJ a pianista bosnianskej kapely Brano Jakubović.
Vystúpenie plné hudobných žánrov a balkánskych rytmov bolo nielen živé, ale najmä veľmi provokatívne. Speváci vyzývali k legalizácii marihuany, sťahovaniu hudby zdarma či k podpore internetových stránok s torrentami.
„Myslíme si, že je absurdné, aby muž, ktorý spravuje internetovú stránku na sťahovanie filmov a hudby dostal viac rokov basy ako človek, ktorý zabíjal ľudí,“ vyjadril sa B. Jakubović. Kapela je známa najmä kvôli ich ráznemu vystupovaniu proti politickej nespravodlivosti a nacionalizmu v Balkánskych krajinách. Pred deviatimi rokmi ju BBC a Times nazvali Hlasom Bosny.
Hudba za slobodu
„Našu hudbu neviažeme na krajinu. Naše idey nemajú národnosť. Slobodu nepotrebuje iba Bosna. Potrebujú ju hlavne ľudia, nech sú kdekoľvek,“ namietal B. Jakubović. Veľkú popularitu si získali aj medzi Slovákmi.
Na piatkový koncert sa prišli pozrieť aj študenti chorvátskeho jazyka z rôznych miest Slovenska. „Úprimnosť a pravosť textov. Ale aj živosť hudby. To je to, čo sa nám na nich páči. Spôsob, akým bojujú proti politike a hlásajú to aj inde, je nám sympatický. Dnes sa to často nevidí,“ povedala študentka Bernadeta Bielová z Oravy.
Večernú atmosféru s 800 hosťami si pochvaľoval aj dramaturg festivalu Daniel Franko. „Všetko vyšlo podľa predstáv. Máme množstvo pozitívnych ohlasov na sociálnych sieťach. Očakávali sme tak 400 ľudí, takže účasť predčila naše očakávania,“ konštatoval.
Petra Pichaničová
Foto: Veronika Janušková
youtube.com
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.