Filharmonici musia spomienku preložiť na október
V piatok (8. 5.) si pripomíname 75 rokov od ukončenia 2. svetovej vojny. Štátna filharmónia Košice (ŠfK) toto výročie oslávi koncertom, ktorý sa kvôli pandémii uskutoční v októbrovom termíne.
Košickí filharmonici na ňom pod taktovkou svojho šéfdirigenta Zbyňka Müllera (na snímke) uvedú Beethovenovu Symfóniu č. 9 d mol „S Ódou na radosť“.
[ad][/ad]Oslava víťazstva
Dielo, preniknuté veľkoleposťou finálnej tvorby viedenského majstra klasicizmu, bude v prvom rade oslavou víťazstva nad fašizmom. Štátna filharmónia Košice tento koncert plánuje aj s myšlienkou a nádejou na obnovenie umeleckej činnosti po ústupe pandémie. Tento rozmer výberu diela ešte umocňuje význam a symboliku „Ódy na radosť“, zakomponovanej v záverečnej časti symfónie.
Ludwig van Beethoven, ktorého 250. výročie narodenia si hudobný svet tohto roku pripomína, v deviatej – poslednej dokončenej symfónii, použil spev v podaní zboru a kvarteta sólistov. Bol to v tom čase odvážny, v symfonickej tvorbe neobvyklý prvok. Zhudobnil báseň svojho priateľa Friedricha Schillera „Na radosť“ (An die Freude). Spievaná časť a zároveň najznámejší motív celej symfónie sa stala v roku 1985 hymnou Európskeho spoločenstva.
Nadčasový odkaz
„Je mimoriadne dôležité pre našu spoločnosť reflektovať tak významné medzníky dejín, akým je práve ukončenie 2. svetovej vojny. Beethovenova Symfónia s Ódou na radosť patrí k dielam s nadčasovým odkazom a hodnotou. Aj preto práve týmto dielom, ktoré je symbolom slobody, mieru a solidarity oslávime toto výročie,“ hovorí o plánovanom projekte Lucia Potokárová, riaditeľka Štátnej filharmónie Košice.
Koncert k 75. výročiu ukončenia 2. Svetovej vojny sa uskutoční s podporou Ministerstva kultúry SR.
Založená bola v roku 1968 ako druhý slovenský profesionálny symfonický orchester koncertného typu. Za polstoročie svojej umeleckej činnosti dosiahla uznanie odborníkov aj verejnosti a stala sa jedným z popredných reprezentantov slovenského interpretačného umenia.
Orchester ŠfK koncertoval na významných medzinárodných hudobných festivaloch a v dôležitých kultúrnych centrách (napr. Viedeň, Salzburg, Berlín, Budapešť, Praha, Antverpy, Lisabon, Barcelona, Atény, Remeš, Hong-Kong, Luxemburg, New York, Peking, Šanghaj). V roku 1994 ŠfK absolvovala mesačné turné po USA, kde sa predstavila ako prvý slovenský symfonický orchester na americkom kontinente. Svoje umenie okrem aktívnej koncertnej činnosti prezentuje aj prostredníctvom nahrávok (160 CD).
Repertoárové spektrum orchestra obsahuje diela od baroka po hudbu 21. storočia. Štátna filharmónia Košice je ako jediný orchester na Slovensku hlavným organizátorom dvoch medzinárodných festivalov – Košickej hudobnej jari a Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola a spoluorganizátorom festivalu ARS NOVA.
(šfk)
[ad2][/ad2]
Odporúčané články
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.