Folkloristi zo Železiara ohúrili v USA aj bez chýbajúcich krojov
Košickí folkloristi zo súboru Železiar zažili skutočne kuriózny výlet za veľkú mláku. Na úvodných vystúpeniach amerického folklórneho festivalu si museli poradiť bez ich tradičných krojov.
Dvojtýždňová prezentácia v Spojených štátoch amerických, na ktorú sa členovia folklórneho súboru Železiar vybrali 23. júla, sa začala problémami už na letisku. Umelecký vedúci a choreograf Vladimír Urban uviedol, že pre komplikácie vzniknuté meškaním lietadla sa do cieľa dostali po skupinách s deväť a 24-hodinovým meškaním, navyše bez ich batožiny.
[ad][/ad]Vystúpenia v civile
Folkloristi strávili dva týždne na festivaloch World Folkfest v meste Springville a na Magic Valley Folk Festival v Burley. Na prezentáciu slovenskej kultúry sa začali pripravovať už v roku 2015.
Vladimír Urban povedal, že spolu osem úvodných vystúpení absolvovali bez krojov. „Domáci nás zatiaľ obliekali v second hande. Ani nechcem opisovať, čo všetko nám chýbalo. Máme novú skúsenosť. Diváci nás brali lepšie, keď sme boli takto svojsky autentickí,“ opisuje Urban.
Aj napriek týmto technickým nedostatkom, slovenský folklór Američanov ohúriť. „Z celého programu ste mi iba vy, zohriali dušu – aj takto pochvalne sa vyjadril učiteľ medzinárodných tancov z Brigham univerzity Utah,“ dodal Urban. Časť krojov členom súboru Železiar neskôr z letiska dorazila, zvyšné si zapožičali od ostatných účinkujúcich.
Foto: FS Železiar
[ad2][/ad2]Priamy kontakt s americkou kultúrou im poskytlo bývanie v mnohopočetných rodinách. „Súboristi si odniesli nové postrehy. Všetko malo zjavné znaky voľného prístupu majiteľov k celkovému výzoru prostredia, v ktorom žijú. Vzťahy medzi ľuďmi sú na prvom mieste,” zakončil Urban.
Súbor pôsobí na slovenskej folklórnej scéne od roku 1964. Zameriava sa na prezentáciu ľudového umenia z regiónov Abov, Zemplín, Šariš, Spiš. Je známy špičkovou interpretáciou ľudových tancov a vynikajúcou ľudovou hudbou v spojení so ženskou speváckou skupinou. Patrí medzi najlepšie, najznámejšie a najuznávanejšie súbory na Slovensku.
(PS)
[ad3][/ad3]Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.