Geniálny vynálezca v Košiciach
Polyhistor, technik, vynálezca, výtvarník a dramatik narodený v Bratislave. Wolfgang von Kempelen patrí k výnimočným osobnostiam európskej histórie.
Kempelen sa okrem technického nadania prejavil aj ako výrazný umelec. Úspech dosiahol ako dramatik. Jeho hry sa uvádzali vo Viedni, v Prahe, Budíne i v Bratislave. Venoval sa výtvarnej tvorbe, bol zručným kresliarom a medirytcom. Do vysokého veku ho bolo vídať s uhlíkom v ruke. Viedenská akadémia umení ho vymenovala za svojho čestného člena. Zachovali sa i dva zväzky jeho básní, tie však nepublikoval.
Výstava Wolfgang von Kempelen predstaví život a dielo génia, obľúbenca Márie Terézie. Prezentované budú modely vynálezov – šachový automat, hovoriaci stroj, reaktívna turbína i ďalšie z oblasti fonetiky, vzdelávania nevidomých, mechanizácie či javiskovej mágie.
[ad][/ad]Vyvracia povesť šarlatána
„Kempelenov príbeh je taký fascinujúci a inšpiratívny, že som sa rozhodol oň podeliť. Nechal som zhotoviť modely Kempelenových vynálezov, ku ktorým sa zachovala nejaká dokumentácia alebo ilustrácie. Mojou hlavnou motiváciou bolo vyvrátiť jeho povesť šarlatána a ukázať verejnosti, že išlo o výnimočnú osobnosť osvietenstva svetového významu…,“opisuje autor výstavy, mladý amatérsky nadšenec Andrej Groll, povolaním informatik.
Návštevníci STM v Košiciach môžu na výstave vidieť aj modely zostrojené podľa originálov.
Britský patent na reaktívnu parnú turbínu z roku 1784
Išlo o prvý udelený patent na parnú turbínu v histórii. Parné turbíny, hoci nie reaktívne, sa využívajú dodnes v tepelných elektrárňach.
Hovoriaci stroj z roku 1791
Prvý úspešný pokus o mechanické napodobenie reči. Stroj napodobňuje anatomický model ľudského rečového aparátu. Jediný originálny dobový exemplár je vystavený v Deutsches Museum v Mníchove.
[ad2][/ad2]Šachový automat z roku 1770
Tajomstvo šachového Turka predstavil na viedenskom dvore pred cisárovnou Máriou Teréziou. Šachový automat mal podobu ľudskej figuríny spojenej so skriňou veľkosti písacieho stola, na ktorej bola umiestnená šachovnica. Natiahnutím kľuky Turek ožil, figúrky na šachovnici presúval ľavou rukou. Keď pri požiari v roku 1854 Turek zhorel, zdalo sa, že tajomstvo je navždy stratené. V roku 1857 však vyšiel článok, popisujúci mechanizmu ako turek fungoval.
(TM)
Výstava potrvá do 30. 6. 2019. Počas jej trvania budú v priestoroch STM v Košiciach prebiehať sprievodné aktivity pre školy a širokú verejnosť, najmä komentované prehliadky pre žiakov ZŠ a SŠ k vyučovacím témam z dejepisu a techniky. Pribudnú i komentované prehliadky pre verejnosť a organizované skupiny, každú sobotu a nedeľu o 15. hodine. Zároveň v spolupráci s 1. Šachovým klubom Košice a košickými šachistami pripravuje múzeum v termínoch 31. 3., 28. 4., 26. 5. a 30. 6. 2019 o 15. hodine Šachovú simultánku. (SM)
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.