12.05.15

Gitarista Attila Tverďák natočil album vážnej hudby

Známy košický muzikant a výtvarník Attila Tverďák sa po troch rokoch práce môže pochváliť svojím vlastným cédečkom. Absolvent klasickej gitary na košickom konzervatóriu natočil album s jednoduchým názvom Attila Tverďák / elektrická gitara. Novinka obsahuje sedem skladieb súčasnej vážnej hudby, ktoré Attila nenahral na klasickej, ale na elektrickej gitare. Skladby sú inšpirované rockom, jazzom, alternatívou, ale aj experimentálnou tvorbou. Okrem toho je CD špeciálne aj tým, že autormi sú mladí súčasní skladatelia a všetky skladby na ňom sú premiérové. „Všetko sa to začalo asi pred desiatimi rokmi, keď ma oslovil môj dobrý priateľ, hudobný skladateľ Ivan Buffa, či nechcem, aby mi napísal skladbu,“ vraví gitarista. „Ihneď som súhlasil, veď je to pre mňa pocta.“ Tak vznikla skladba For Atti venovaná Attilovi, ktorý sa medzitým zoznámil s Jurajom Vajóm, ďalším vynikajúcim hudobným skladateľom. „Ďuro, ktorý má kontakty na všetkých slovenských skladateľov, sa ma opýtal, či by som nehral jeho skladby,“ opisuje Attila vznik svojho albumu. Na festivale New Music At Home v šamorínskej synagóge hral Attila s Ďurovou skupinou Žena s blchou a odpremiéroval tam skladbu, ktorú preňho zložil. „Prišli sa na nás pozrieť aj skladatelia vážnej hudby. Veľmi sa to zapáčilo jednému z nich, Danovi Matejovi. Napadlo mu, že mi napíše skladbu pre elektrickú gitaru. Oslovil aj ďalších skladateľov, aby pre mňa urobili pesničky, ktoré budem hrať na nasledujúcom ročníku festivalu v šamorínskej synagóge. Tak rady autorov rozšírili ďalší skladatelia vážnej hudby - Boško Milakovič a Paľo Bizoň.“ V tom čase Attilovi ponúkol Ján Sudzina z košického hudobného vydavateľstva Hevhetia nahrať vlastný album a k pripraveným skladbám pribudla ešte jedna - Let od Petra Machajdíka. “Už keď bolo isté, že idem točiť album, chlapci rozhodli, že by bolo dobré, keby tam bola aj nejaká svetová záležitosť. Ďuro mi navrhol Sequenzu od Luciana Beria, extrémne ťažkú sedemnásť minútovú vec, na ktorej som robil asi trištvrte roka, kým som ju nahral.“ Skladba je pôvodne písaná pre španielku a Attila ju adaptoval pre elektrickú gitaru. Podľa všetkého je prvý na svete, kto ju zahral na elektrike. Album sa nerodil ľahko, nakoniec však predsa uzrel svetlo hudobného sveta. „Som veľmi vďačný hlavne ideovému otcovi tohto projektu Danielovi Matejovi, Jankovi Sudzinovi z Hevhetie, skladateľovi Ďurovi Vajoóvi, bez ktorých by nikdy nevzniklo, a Borisovi Vaitovičovi, ktorý robil celú grafiku,“ teší sa Attila zo svojho prvého CD. Album Attila Tverďák / elektrická gitara pokrstia 24. júla 2015 v Kulturparku. (nov)
DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím