Goldflamov Hitler triumfoval v Košiciach
Osem rokov po brnenskom uvedení dnes už kultovej hry Arnošta Goldflama Doma u Hitlerovcov : Historky z kuchyne v piatok uviedli slovenskú premiéru jej adaptácie na javisku Malej scény košického Štátneho divadla.
ŠITÉ NA MIERU
Ide o špeciálnu adaptáciu pre Košice, v ktorej diváci zažijú oproti originálu niekoľko zmien. Pôvodne šesť výjavov z führerovho života je obohatených o niekoľko scén odohrávajúcich sa na pozadí reálií nášho mesta. Napríklad piesne hrané a spievané hercami naživo či scénka, v ktorej sa Hitler s Evou Braunovou a manželia Goebbelsovci cestujúci na výlet do Vysokých Tatier stretnú v Košiciach s delegáciou Slovenského štátu vedenou Jozefom Tisom…
Zmenila sa aj postava strateného, plačúceho chlapca na stanici. V pôvodnej verzii ním bol spisovateľ, dramatik a režisér maďarského pôvodu George Tabori a v Košiciach je tým chlapcom hľadajúcim svojho otca malý košický rodák, spisovateľ Sándor Márai.
O dobrých 600 kilometrov smerom na východ sa preniesla aj úvodná scéna, v ktorej sa stretol mladý pacifista Hitler so Stalinom. Dvaja rojkovia plní ideálov, ktorí snívali o tom, že zmenia svet, nečakali na svoje vlaky v Brne, ale v Košiciach.
KUCHYNSKÉ TÉMY
Doma u Hitlerovcov je fikcia. Koláž vážnych tém, hrôz druhej svetovej vojny, i súkromia Hitlera a Evy Braunovej, ktoré životní partneri preberajú v ich kuchyni. Eva je naivná, prihlúpla žienka nekriticky obdivujúca svojho Adolfa. Hitler nie je na javisku neľudským monštrom, ale miestami zábavný, takmer renesančný človek – muzikant, výtvarník, šoumen, čo sa ale neskôr, žiaľ, akosi zvrtlo…
Arnošt Goldflam, ktorý vo vojne stratil veľkú časť rodiny, sa s touto traumou vysporiadal svojsky. Drsne zosmiešnil ľudí, ktorí toto zlo spôsobili. Jeho humor je groteskný, krutý i cynický, z ktorého miestami až mrazí.
Predstavenie sa končí veľkolepým, farebným, roztancovaným happy endom nesúcim sa v rytmoch karnevalu v Riu a Hitler, šťastný, vyrovnaný človek, si užíva starobu niekde v Južnej Amerike ako úspešný maliar.
SKVELÉ VÝKONY
Každý z hercov – Stanislav Pitoňák (Adolf Hitler),Tatiana Poláková (Eva Braunová), Henrieta Kecerová (Magda Goebbelsová), Peter Čižmár (Jozef Tiso), František Balog (Sándor Márai), Peter Cibula (Josif Stalin) a ako v úlohe Josefa Goebbelsa hosťujúci študent tretieho ročníka konzervatória Kevin Ivanko (žiak Róberta Šudíka, o ktorom budeme ešte určite počuť), musel stvárniť okrem týchto ešte niekoľko ďalších postáv.
Diváci ich tak videli aj v úlohách Heinricha Himmlera, Hermanna Göringa, Alexandra Macha, Vojtecha Tuku alebo Ferdinanda Ďurčanského…
V domácom HaDivadle exceluje v postave Hitlera Petr Jeništa a v Košiciach Stanislav Pitoňák, ktorý svoj veľký priestor dôkladne využil. Piatkové narodeniny oslávil dokonalým hereckým koncertom.
Na jednej strane bol jeho Hitler občas slaboch, na druhej človek posadnutý svojimi vlastnými vtipmi, presvedčený o vlastnej genialite a nutnosti šíriť svoje gény, keď sa stal „inseminátorom“ blonďavých slovenských diev.
Na postave si Stano Pitoňák dôkladne zgustol a dal do nej všetko čo k nej patrí – i typické Hitlerove gestá. A košickí diváci si zas poriadne užili Pitoňáka, ktorý o „Hitlerovcoch“ povedal: „Aj keď je to fraška, naším cieľom je, aby z predstavenia išla hrôza a divák neodišiel veselý.” No a to sa tvorcom naozaj podarilo!
(nov)
Foto: Jano Stovka
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.