Gyula Kosice sa vráti do svojho mesta
Košický rodák, jedna z najvýraznejších žijúcich osobností súčasného výtvarného umenia Gyula Kosice, sa vráti do svojho mesta. Prvú samostatnú prezentáciu výnimočného umelca v strednej Európe pod názvom Hydrokinetik budú môcť obdivovať Košičania vo Východoslovenskej galérii od 4. februára do 6. marca budúceho roku.
Umenie výtvarníka žijúceho v Buenos Aires, kde má vlastné múzeum pod názvom Hydrokinetik, môžu do 24. januára 2016 vidieť návštevníci Mirbachovho paláca Galérie mesta Bratislavy (GMB). Výnimočná výstava je kolekciou 27 sochárskych realizácií a objektov.
Zo svetových zbierok
Unikátnosť výstavy potvrdzuje skutočnosť, že diela sú zapožičané zo svetových zbierok z Paríža, Grenoblu, Lyonu a Györu i od súkromných zberateľov.
„V tejto galérii som 32 rokov a na takú náročnú inštaláciu výstavy si nepamätám kvôli krehkosti niektorých diel. Máme tu dvanásť vecí z Centra Pompidou v Paríži. Prišli s nimi dvaja kuriéri, ktorí ich montovali a inštalovali. Dielo Hydraulická socha je také veľké, že sme ho cez dvere nemohli dostať do galérie. Bolo nám ľúto taký vzácny objekt z Paríža nechať v sklade, preto je v Danubiane, kde s vodou dobre komunikuje,“ konštatoval riaditeľ GMB Ivan Jančár.
Všetranný umelec
„Výstava prináša základný obrys vývoja tvorby od prvých geometrických prác v hnutí Madí od 40. rokov 20. storočia cez koncept Hydropriestorového mesta až po súčasné podoby tvorby. Odprezentované sú aj jeho kľúčové práce vo verejnom priestore z Argentíny, Uruguaja, Kórejskej republiky a Slovenska,“ povedal kurátor výstavy a autor takmer 130-stranovej publikácie Vladimír Beskid.
Medzi najstaršie diela patria priestorový obraz Pohyblivá maľba Madí a kovový objekt Dĺžka kriviek z roku 1946. Trojrozmerné diela Obchvat, Kvapka, Prvá hydraulická socha, Vodný svet, Radosť a iné vytvoril z dreva, kovu, mosadze, skla, plexiskla, neónu, hliníka či vody.
Z Košíc do Buenos Aires
Pestrosť expozície potvrdzujú videá, dobový televízny šot z roku 1947, vyše osemminútová digitálna animácia Hydropriestorové mesto (2000 – 2002), farebná fotodokumentácia z rôznych expozícií či šesť zahraničných monografi í z rokov 1979 až 2013.
Čestný občan Košíc a Buenos Aires Gyula Kosice (1924) v novom videu spomína, že sa volal Ferdinand Fallik a ako štvorročný s emigrujúcimi rodičmi cestoval 35 dní loďou do Buenos Aires, kde sa usadil. Prezrádza, prečo ho fascinuje voda a prečo si umelecké meno vybral podľa rodného mesta.
Sála číslo 37 - miesto na Olympe
Gyula Kosice patrí podľa odborníkov k pionierom geometrickej abstrakcie, konkretizmu a op-artu vo svete. Rozvíja vlastnú koncepciu umenia so zapojením fenoménu svetla (luminoskulptúry) a vody (hydrokinetizmus). V roku 2013 ho zaradili do stálej expozície Multiple Modernities v parížskom Centre Pompidou, kde má pod svojím menom sálu číslo 37.
(TASR, SEN)
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.