Hevhetia vydala trojalbum s najvyššími ambíciami
Vďaka spolupráci slovenského hudobného vydavateľstva Hevhetia a amerického vydavateľstva Orange Mountain Music sa v týchto dňoch do celosvetovej distribúcie dostáva debutový album slovenského súboru Cluster ensemble.
Výnimočný set troch CD Cluster ensemble plays Philip Glass uviedli do života koncom minulého mesiaca v bratislavskej SODA gallery.
Prekvapený skladateľ
Je to už takmer rok, čo sa americký skladateľ Philip Glass zúčastnil v Košiciach na slovenskej premiére vlastného diela Music with Changing Parts (1971) v podaní slovenského súboru Cluster ensemble. Interpretácia mladých umelcov sústredených okolo hudobníkov Ivana Šillera a Fera Királya ho natoľko príjemne prekvapila, že im ponúkol možnosť vydať nahrávku tejto skladby aj v jeho vlastnom vydavateľstve Orange Mountain Music. Hudobníci, ktorí v tom čase práve dokončovali v košickom vydavateľstve Hevhetia nahrávanie debutového albumu s hudbou Philipa Glassa, ponuku prijali. A tak sa na pulty hudobných predajní okolo celého sveta v týchto dňoch dostáva jedinečná kolekcia troch CD Cluster ensemble plays Philip Glass.
Slováci pod prestížnou značkou
Debut Cluster ensemble pritom nie je výnimočný len z pohľadu slovenskej hudobnej scény, na ktorej je album slovenského interpreta vydaný pod prestížnou zahraničnou značkou stále raritou. Skladby „najproduktívnejšieho a najpopulárnejšieho zo žijúcich skladateľov“ (The New York Times) Two Pages (1968), Music in Fifths (1969), Music in Contrary Motion (1969) a Music in Similiar Motion(1969) sa na albume prvýkrát objavujú v aranžmánoch pre dva elektrické organy. V podaní Šillera a Királya tak Glassove diela znejú ako hypnotizujúca elektronická hudba, ktorá predbehla dobu o desaťročia. Music with Changing Parts (1971) sa v interpretácii slovenských umelcov dočkala vydania na hudobnom nosiči úplne prvýkrát. Na albume je zároveň jedinou skladbou, v ktorej sa Cluster ensemble predstavuje ako širšie hudobné teleso desiatich hudobníkov.
Majstrovské dielo, pozitívne recenzie
Album Cluster ensemble plays Philip Glass vďaka precíznej hre hudobníkov a kvalitnému zvukovému záznamu ponúka viac ako dve hodiny úprimnej radosti z hudby. „Som presvedčený, že táto nahrávka je ďalší prelomový album súčasnej hudby v našom katalógu. Po skvelom albume Sonát a Interlúdii Johna Cagea v podaní Nory Skutovej je to album, ktorý môže výrazne zarezonovať v zahraničných médiách. Už samotný fakt, že album vznikol v priamej spolupráci s autorom, dáva 3CD boxu výnimočný punc. Som nadšený z toho, že výsledný produkt je nielen hudobným, ale aj dizajnérskym majstrovským kúskom. Myslím si, že synergia sústredenosti, absolútnej oddanosti veci zo strany Cluster ensemble a našich vydavateľských a iných aktivít, dáva projektu obrovskú šancu zarezonovať a byť úspešným aj koncertne nielen doma ale najmä v zahraničí,“ vraví Ján Sudzina z Hevhetie.
O kvalitách nahrávky svedčia recenzie zákazníkov britskej mutácie internetového obchodu Amazon, ktorí si kompletný set mohli kúpiť ako prví. Slovenskí poslucháči si ho už môžu zakúpiť prostredníctvom internetového obchodu vydavateľstva Hevhetia, vo všetkých dobrých predajniach hudobných nosičov na Slovensku (v sieti Artfórum a ďalších predajniach distribučnej siete Spinaker).
Súvisiaci článok: Posúvajú hranice umeleckej interpretácie
(HEV)
Foto: archív hev
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.