Históriu zubnej techniky približuje nová expozícia v košickom múzeu
V košickom Slovenskom technickom múzeu (STM) od piatka pribudla nová expozícia venovaná histórii zubnej techniky.
Pod názvom „Pravdivo o nepravých zuboch. Od remeselníka k dentistovi a zubnému technikovi“ predstavuje zbierku exponátov z oblasti zubného lekárstva a zubnej techniky z konca 19. storočia a z prvej polovice 20. storočia, ktorá je majetkom Slovenskej komory zubných technikov (SKZT).
Rôzne prístroje, nástroje, pomôcky, vybavenie, stomatologické materiály, historická literatúra, ale aj zopár kuriozít svedčia o bohatej histórii zubno-technickej práce, vyvíjajúcej sa ruka v ruke so zubným lekárstvom.
„Vo svete sú bežné expozície aj múzeá venované zubnému lekárstvu a zubnej technike. Kolekcia historického vybavenia zubnej techniky Slovenskej komory zubných technikov je najkomplexnejšou zbierkou špecializujúcou sa na vývoj danej problematiky na Slovensku,“ uviedla prezidentka SKZT Hana Dohálová. Moderná expozícia je podľa nej zaujímavá nielen pre odborníkov, ale originálne propaguje profesiu a odbor zubný technik aj medzi bežnou verejnosťou.
[ad][/ad]Morissonova vŕtačka
Pozornosť upúta šliapacia Morissonova vŕtačka, ktorá je najstarším a pritom funkčným vystaveným exponátom (rok 1850). Patria k nej aj vrtáčiky vyrobené hodinárskymi majstrami. Vzácna je leštička z polovice 19. storočia a tlakové vulkanizačné kotly na kaučukové protézy. Zaujme aj zubolekárska súprava, výrobok predvojnovej firmy Českomoravská Kolben-Daněk, skrinka asistent, horúco-vzdušný sterilizátor, a tiež jeden z prvých zubných röntgenových prístrojov firmy Siemens. Medzi nástrojmi sú aj kliešte, ktoré vyrobil miestny kováč v oblasti Hriňová v polovici 19. storočia a používal ich na extrakciu bolestivých zubov.
Súčasťou expozície je aj štylizovaná dioráma pracovne a ordinácie prvého slovenského dentistu Františka Kusku. Mnohé z prezentovaného autentického mobiliára a vybavenia, či už zubnotechnických, alebo zubnolekárskych pracovísk návštevníkov „vráti v čase“.
Ako predpokladá odborná garantka realizácie expozície Martina Ďuricová, „starším možno pripomenie detstvo a mladším prinesie pocit úľavy, že dnes to už vyzerá inak“.
K premiestneniu zbierky z depozitára na hrade Modrý Kameň a k vybudovaniu expozície v STM došlo s podporou Ministerstva kultúry SR.
[ad2][/ad2](TASR, JH)
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.