Hlavným podujatím Extrapolácií 2019 je výstava výpočtovej techniky
So začiatkami informatiky na Slovensku od roku 1956 až po súčasnosť sa bude môcť verejnosť oboznámiť na výstave výpočtovej techniky Extrapolácie 2019 – história a budúcnosť IT na Slovensku.
Informovalo o tom Slovenské technické múzeum (STM) v Košiciach s tým, že ide o hlavnú časť podujatia Extrapolácie 2019.
Výstava má mladej generácii poskytnúť informácie o snahách a výsledkoch práce výskumníkov, vývojárov, konštruktérov, prevádzkových inžinierov vo výrobných podnikoch, odborníkov na riadenie, matematikov a programátorov, ktorí na Slovensku úspešne vyvíjali a zavádzali informačné technológie do praxe. Má ísť o hmatateľný dôkaz, že informačné technológie (IT) na Slovensku boli dávno pred rokom 1990. „Dokonca bolo obdobie, v ktorom výroba IT zamestnávala tisícky pracovníkov vrátane vývojárov v niekoľkých štátnych výskumných inštitúciách na Slovensku,“ pripomína STM v Košiciach.
Autori výstavy chcú poukázať, že je potrebné podporiť ideály súčasných Košičanov a inšpirovať ich dielami predchodcov, ktorí sa „nebáli inovácií v pionierskych časoch IT na Slovensku“.
[ad][/ad]Súčasťou expozície budú aj ukážky z oblasti počítačových hier, práce analógového počítača a prezentácia niektorých výskumných činností a realizácií v oblasti IT.
„Návštevníci tu napríklad nájdu unikátny „dierny štítok“ pre riadenie vzoru látky na tkáčskom stroji na začiatku 19. storočia, ktorý sa označuje ako jeden z prvých najvýznamnejších vynálezov pre vznik číslicovej výpočtovej techniky“, spresnilo STM v Košiciach.
Extrapolácie sú celoslovenským podujatím zameraným na podporu rozvoja IT vo výskume, vzdelávaní a podnikaní na Slovensku. Pre rok 2019 sa ich hlavným mestom stali Košice, hlavným organizátorom je Technická univerzita v Košiciach (TUKE).
Vernisáž je naplánovaná na štvrtok (26. 9.) o 15.00 hod. v budove STM v Košiciach na Hlavnej ulici. Výstava potrvá rovnako ako sprievodné akcie podujatia do 22. novembra.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.