Eklektický Poetic Elektric
Hudobný projekt z Košíc s názvom Poetic Elektric poslucháčom prináša projekt zaoberajúci sa experimentálnou polohou zameranou na hovorené, rapované, resp. spievané slovo konkrétneho autora prezentujúceho výlučne vlastnú tvorbu.
Skupina nemá stále zloženie a v čase pôsobenia sa tam prestriedalo niekoľko členov – Ľubo Kepič venujúci sa klávesom, syntetizátorom a elektronike, básnik a recitátor Dalimír Stano, hráč na trúbke Valér Juščák a Tomáš Vojcovič, bubeník Peter Suchanský a Daniel Dojčák, basgitarista a člen podieľajúci sa na tvorbe skladieb po hudobnej stránke Peter Beňo. K členom sa mnohokrát pripoja aj hosťujúci členovia ako napr. Atila Tverďák.
Skôr „eklektická“ ako „experimentálna“
„Pojem “experimentálna” je tiež trochu zavádzajúci termín, vhodnejšie je použiť termín “eklektická”, kde experiment znamená skôr kombinovanie rôznych žánrov do nových originálnych polôh, ale kritériom by mala byť stále počúvateľnosť. Počas vývoja projektu sa využívali rôzne žánrové nuansy, napr. elektro, minimal, rock, jazz, indie, hiphop, drum&base, ambient, pop. Avšak tieto žánre sa snažili použiť inovatívnym, originálnym, možno miestami až deštruktívnym spôsobom,” priblížil člen skupiny Ľubo.
Elektronická hudba na počítači
Podľa slov Ľuba, prvotný nápad vznikol v jeho hlave, keď pred pätnástimi rokmi začal tvoriť elektronickú hudbu na počítači. Svoje inštrumentálne výtvory chcel obohatiť o nejakú zaujímavú obsahovú zložku. V tom čase sa zoznámil so skupinou košických básnikov, ktorých sa rozhodol osloviť, čo viedlo ku vzniku zaujímavých nahrávok. Najvýraznejším, ale aj najodvážnejším z nich bol v tom období Dalimír Stano, ktorý okrem svojich surreálnych textov mal odvahu a vedel odprezentovať svoju autorskú poéziu aj na verejnosti. Postupne sa k dvojčlennej zostave pridružili ostatní hudobníci (resp. výtvarníci) so zmyslom aj pre niečo „iné“, priblížil člen projektu.
Tvorba originálneho obsahu ako ambícia
Podľa ich slov, problémy budú stále a všade sa niečo nájde. Vzhľadom na to, že projekt sa netýka len jedného človeka, sú tam rôzne sociálne aspekty. Ich ambíciou je tvoriť originálny obsah, takisto neustále cibria hudobné parametre k čo najvyššej kvalite. „Keďže sa ale stále snažíme vyhnúť, napriek nášmu eklektizmu, zaužívanému klišé v hudbe, je dosť náročné skĺbiť náš zámer pri vývoji soundu (soundu – pesničky, pozn. redaktora), aby bol zároveň originálny a vždy na hranici počúvateľnosti,“ dodal Ľubomír. Za najväčšiu podporu v začiatkoch považovali najmä samotných zúčastnených hudobníkov (autorov). Okrem spomínaných ľudí vďačia aj tým, ktorí umožnili projektu prezentovať sa, či ako organizátori udalosti, tvorbe videoprojekcií alebo pri snímaní udalostí.