Inteligentný hiphop z Modrých hôr
Slovné spojenie inteligentný hiphop pre niekoho môže znieť zvláštne. Ale hudba skupiny, ktorá v sobotu večer zavítala do košickej Tabačky, si rozhodne zaslúži toto pomenovanie. V kontraste k mainstreamovému rapu Rytmusa či Majka Spirita bratislavská dvojica Marián Bene Benkovič a Pavol Lyrik Remiáš predstavuje iný pohľad na hudobný žáner hiphop.
Kapela s poetickým názvom Modré hory v rámci svojho turné zavítala do košickej Tabačky. A priniesla so sebou aj zaujímavých hostí – amerických hudobníkov Cesciho Ramosa a Andyho the Doorbuma. „Chalanov sme stiahli z ich európskej šnúry a sme veľmi radi, že sa nám to podarilo, snažili sme sa im trochu ukázať aj krásy Slovenska. Včera sme boli v Tatrách, večer hrali koncert v Prešove a záver nášho turné patrí Košiciam,“ prezradil Bene.
Práve úvod sobotňajšieho večera odštartovali hostia z USA. Andy the Doorbum predviedol divákom pôsobivú performance. Svoj experimentálny folk-rap obzvláštnil aj divadelnými prvkami. Po ňom sa Košičanom predstavil rodák z Connecticutu Cesci. Ukázal svoju folkovú polohu s akustickou gitarou, na druhej strane rozvášnil publikum originálnym americkým rapom.
S Tomášom Janovicom
Po Američanoch prišli na rad slovenské Modré hory. Hneď prvou rovnomennou skladbou si získali divákov. Publikum zdvíhalo ruky nad hlavu aj pri nasledujúcej pesničke s hosťujúcim Tomášom Janovicom, ktorého prednahratá vsuvka dopĺňala živých raperov. Zaujímavú spoluprácu nám osvetlil Bene. Ako uviedol, známeho spisovateľa oslovila tvorba kapely a s radosťou pristúpil na ponuku hosťovať so svojím prednesom v skladbe Bastogne.
Práve inteligentné texty, v niektorých momentoch sa približujúce až k poézii, atypické témy, tak vzdialené klasickému komerčnému hiphopu s jeho prázdnou, v niektorých polohách často vulgárnou poetikou, sú najväčšou prednosťou kapely.
Zaspievalo si aj publikum
Lyrikova stakátová kadencia rapu zaujímavo kontrastuje s Beneho civilným prejavom a dodáva tak Modrým horám jedinečnosť. Zvuk kapely na tomto turné obohatili aj klávesy hosťujúceho Rolanda Kaníka, ktorý svojimi vyhrávkami dodával hudbe miestami až jazzový charakter. Skupina zaradila do svojho vystúpenia okrem osvedčených hitov aj menej známe piesne. K vrcholom večera patrila novinka Gangsta shit s hosťujúcim Ceshim.
Záver vystúpenia patril skladbe Country 2008 z posledného albumu kapely Bigbít, ktorej refrén Limonáda zborovo odspievalo aj spokojné publikum košickej Tabačky.
Peter Šafránek
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.