Iva Bittová opäť v Košiciach!
Dom umenia bude v nedeľu dejiskom výnimočnej udalosti. Štátna filharmónia oslávi 60. narodeniny uznávaného slovenského skladateľa Vladimíra Godára. Nuž a pozvanie prijala aj dvorná interpretka viacerých jeho diel, česká speváčka a huslistka Iva Bittová.
Myšlienka narodeninového koncertu Vladimíra Godára v ŠfK vznikla už v roku 2014 pri mimoriadne úspešnom projekte Godár symfonický a filmový. Priateľské označenie tohto koncertu „moje naj“ vystihuje predovšetkým druhú polovicu večera, počas ktorej zaznie výber z trilógie Godárových veľkých vokálno – inštrumentálnych opusov.
Projekt Mater
Umelecké cesty Ivy Bittovej a Vladimíra Godára sa po prvýkrát preťali v roku 2000 pri spolupráci na hudbe k filmu Krajinka. Od tej doby potom ešte mnohokrát až po vznik nevšedného projektu Mater, v ktorom podľa slov kritika B. Witherdena zo svetovo uznávaného BBC Music Magazine, vám „Bittová zlomí srdce“. Godárova nahrávka vyšla v prestížnom vydavateľstve ECM s predajom 10tisíc nosičov.
Bezpochyby ide o jedno z najvýznamnejších diel súčasnej slovenskej vážnej hudby. Autor ju napísal doslova na telo pre Ivu Bittovú, čo môžeme povedať aj o spoločnom koncerte zostavenom pri príležitosti Godárovho okrúhleho jubilea, ktoré tento rok oslávil.
Ohúrený muzikológ
Vladimír Godár je autorom vyše stovky skladieb pre sólové nástroje, komorné zoskupenia i orchestrálne telesá s čisto inštrumentálnym i vokálno-inštrumentálnym obsadením. Právom patrí medzi najhranejších slovenských skladateľov v zahraničí. „Naposledy, čo ma takto ohúrila súčasná liturgická skladba, išlo o Omšu Leonarda Bernsteina, takže som sa
do počúvania Godárovej rétoriky ponoril na niekoľko dní,“ napísal muzikológ a skladateľ Lawrance Bernabo na margo Godárovho oratória Querela pacis (Žalospev mieru), ktoré zaznie aj na nedelňajšom koncerte ŠfK.
Unikátny zjav
Máloktorého umelca máme možnosť počuť v tak žánrovo širokom spektre ako Ivu Bittovú od vlastných interpretácií ľudových piesní, alternatívu, jazz, rock až po klasickú hudbu vrátane hosťovania v opere (napr. Donna Elvíra v Mozartovom Don Giovannim, Carnegie Hall, New York a i.). Jej hudobný prejav dodnes nie je úplne zadefinovaný. Originálne skladby a kompozície Ivy Bittovej vznikajú z podnetov všedného života. Dôležité je pre ňu ticho a ničím nerušená pozitívna atmosféra.
Okrem Ivy Bittovej a Vladimíra Godára pozvanie košickej filharmónie prijali aj hostia Tomáš Šelc a Vokálny súbor Gregoriana pod umeleckým vedením Mareka Kleina. Mimoriadny koncert filharmonici odohrajú pod taktovkou charizmatického Leoša Svárovského.
Foto: archív kd
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.