13.10.16

Iva Bittová opäť v Košiciach!

Dom umenia bude v nedeľu dejiskom výnimočnej udalosti. Štátna filharmónia oslávi 60. narodeniny uznávaného slovenského skladateľa Vladimíra Godára. Nuž a pozvanie prijala aj dvorná interpretka viacerých jeho diel, česká speváčka a huslistka Iva Bittová. 

Myšlienka narodeninového koncertu Vladimíra Godára v ŠfK vznikla už v roku 2014 pri mimoriadne úspešnom projekte Godár symfonický a filmový. Priateľské označenie tohto koncertu „moje naj“ vystihuje predovšetkým druhú polovicu večera, počas ktorej zaznie výber z trilógie Godárových veľkých vokálno – inštrumentálnych opusov. 

Projekt Mater

Umelecké cesty Ivy Bittovej a Vladimíra Godára sa po prvýkrát preťali v roku 2000 pri spolupráci na hudbe k filmu Krajinka. Od tej doby potom ešte mnohokrát až po vznik nevšedného projektu Mater, v ktorom podľa slov kritika B. Witherdena zo svetovo uznávaného BBC Music Magazine, vám „Bittová zlomí srdce“. Godárova nahrávka vyšla v prestížnom vydavateľstve ECM s predajom 10­tisíc nosičov.

Bezpochyby ide o jedno z najvýznamnejších diel súčasnej slovenskej vážnej hudby. Autor ju napísal doslova na telo pre Ivu Bittovú, čo môžeme povedať aj o spoločnom koncerte zostavenom pri príležitosti Godárovho okrúhleho jubilea, ktoré tento rok oslávil. 

Ohúrený muzikológ

Vladimír Godár je autorom vyše stovky skladieb pre sólové nástroje, komorné zoskupenia i orchestrálne telesá s čisto inštrumentálnym i vokálno-inštrumentálnym obsadením. Právom patrí medzi najhranejších slovenských skladateľov v zahraničí. „Naposledy, čo ma takto ohúrila súčasná liturgická skladba, išlo o Omšu Leonarda Bernsteina, takže som sa 
do počúvania Godárovej rétoriky ponoril na niekoľko dní,“ napísal muzikológ a skladateľ Lawrance Bernabo na margo Godárovho oratória Querela pacis (Žalospev mieru), ktoré zaznie aj na nedelňajšom koncerte ŠfK.

Unikátny zjav

Máloktorého umelca máme možnosť počuť v tak žánrovo širokom spektre ako Ivu Bittovú ­  od vlastných interpretácií ľudových piesní, alternatívu, jazz, rock až po klasickú hudbu vrátane hosťovania v opere (napr. Donna Elvíra v Mozartovom Don Giovannim, Carnegie Hall, New York a i.). Jej hudobný prejav dodnes nie je úplne zadefinovaný. Originálne skladby a kompozície Ivy Bittovej vznikajú z podnetov všedného života. Dôležité je pre ňu ticho a ničím nerušená pozitívna atmosféra.

Okrem Ivy Bittovej a Vladimíra Godára pozvanie košickej filharmónie prijali aj hostia Tomáš Šelc a Vokálny súbor Gregoriana pod umeleckým vedením Mareka Kleina. Mimoriadny koncert filharmonici odohrajú pod taktovkou charizmatického Leoša Svárovského.

Foto: archív kd

 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím