Iva Bittová opäť v Košiciach!
Dom umenia bude v nedeľu dejiskom výnimočnej udalosti. Štátna filharmónia oslávi 60. narodeniny uznávaného slovenského skladateľa Vladimíra Godára. Nuž a pozvanie prijala aj dvorná interpretka viacerých jeho diel, česká speváčka a huslistka Iva Bittová.
Myšlienka narodeninového koncertu Vladimíra Godára v ŠfK vznikla už v roku 2014 pri mimoriadne úspešnom projekte Godár symfonický a filmový. Priateľské označenie tohto koncertu „moje naj“ vystihuje predovšetkým druhú polovicu večera, počas ktorej zaznie výber z trilógie Godárových veľkých vokálno – inštrumentálnych opusov.
Projekt Mater
Umelecké cesty Ivy Bittovej a Vladimíra Godára sa po prvýkrát preťali v roku 2000 pri spolupráci na hudbe k filmu Krajinka. Od tej doby potom ešte mnohokrát až po vznik nevšedného projektu Mater, v ktorom podľa slov kritika B. Witherdena zo svetovo uznávaného BBC Music Magazine, vám „Bittová zlomí srdce“. Godárova nahrávka vyšla v prestížnom vydavateľstve ECM s predajom 10tisíc nosičov.
Bezpochyby ide o jedno z najvýznamnejších diel súčasnej slovenskej vážnej hudby. Autor ju napísal doslova na telo pre Ivu Bittovú, čo môžeme povedať aj o spoločnom koncerte zostavenom pri príležitosti Godárovho okrúhleho jubilea, ktoré tento rok oslávil.
Ohúrený muzikológ
Vladimír Godár je autorom vyše stovky skladieb pre sólové nástroje, komorné zoskupenia i orchestrálne telesá s čisto inštrumentálnym i vokálno-inštrumentálnym obsadením. Právom patrí medzi najhranejších slovenských skladateľov v zahraničí. „Naposledy, čo ma takto ohúrila súčasná liturgická skladba, išlo o Omšu Leonarda Bernsteina, takže som sa
do počúvania Godárovej rétoriky ponoril na niekoľko dní,“ napísal muzikológ a skladateľ Lawrance Bernabo na margo Godárovho oratória Querela pacis (Žalospev mieru), ktoré zaznie aj na nedelňajšom koncerte ŠfK.
Unikátny zjav
Máloktorého umelca máme možnosť počuť v tak žánrovo širokom spektre ako Ivu Bittovú od vlastných interpretácií ľudových piesní, alternatívu, jazz, rock až po klasickú hudbu vrátane hosťovania v opere (napr. Donna Elvíra v Mozartovom Don Giovannim, Carnegie Hall, New York a i.). Jej hudobný prejav dodnes nie je úplne zadefinovaný. Originálne skladby a kompozície Ivy Bittovej vznikajú z podnetov všedného života. Dôležité je pre ňu ticho a ničím nerušená pozitívna atmosféra.
Okrem Ivy Bittovej a Vladimíra Godára pozvanie košickej filharmónie prijali aj hostia Tomáš Šelc a Vokálny súbor Gregoriana pod umeleckým vedením Mareka Kleina. Mimoriadny koncert filharmonici odohrajú pod taktovkou charizmatického Leoša Svárovského.
Foto: archív kd
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.