Jan Saudek trochu inak
V piatok 21. augusta sa vo Východoslovenskom múzeu konala vernisáž výstavy fotografií Jana Saudka. Saudkova „najslušnejšia výstava vôbec“ dokumentuje jeho život a židovské korene.
Vernisážou, ktorá sa konala v deň výročia okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy, chceli organizátori poukázať na fotografov vzťah ku komunistickému režimu. Saudek bol totiž kvôli svojej tvorbe perzekvovaný, vystavoval len v zahraničí.
Vernisáž uviedol Robert Pollák, riaditeľ Východoslovenského múzea. Úvod sa kvôli epidemiologickým opatreniam konal na nádvorí múzea.
[ad][/ad]Okná v kostolíku
Diela boli vystavované okrem budovy múzea aj v drevenom kostolíku prenesenom z Kožuchoviec. Všetky fotografie v kostolíku zachytávali okná. Tie mali byť symbolikou pre únik spod útlaku režimu, v ktorom Saudek žil. Tieto fotografie boli prezentované len na vernisáži, milovníci umenia ich najbližšie budú môcť vidieť až začiatkom októbra v Galérii Caraffka v Prešove, kam sa výstava neskôr presunie.
Vystavované fotografie nie sú typickou Saudkovou tvorbou. „Chceli sme vypustiť klasickú polohu, ktorú každý pozná, a zamerať sa na diela, ktoré si odborná ani laická verejnosť nespája s Janom Saudkom,“ hovorí Milosh Harajda, producent výstavy, ktorý sa týmto snažil skorigovať verejnú mienku o kontroverznom umelcovi.
[ad2][/ad2]Jedine otec vie…
Kľúčovým dielom výstavy je snímka Life – Saudkov autoportrét so synom. Na fotografii mal byť pôvodne model, Saudek mu ukazoval, ako má póza vyzerať. Vtedy zistil, že jedine otec vie, ako držať dieťa – snímka je vyjadrením puta medzi otcom a synom. Okrem tejto fotografie si v Historickej účelovej budove Východoslovenského múzea môžete pozrieť viac ako päťdesiat ďalších diel.
Milosh Harajda, tridsaťštyriročný producent, s fotografiami Jana Saudka vyrastal. Svoju produkčnú dráhu začínal v roku 2011 výstavou amerického fotografa Davida LaChapella.
Harajda študoval marketing a média v Londýne, súčasným umením bol v britskej metropole obklopený. Keď sa zoznámil s LaChapellom, navrhol mu, aby produkoval výstavu jeho tvorby v Prahe – a on súhlasil. Tam sa spoznal s Paulínou Saudkovou, manželkou slávneho fotografa, ktorá v tom čase pracovala ako zástupkyňa šéfredaktora magazínu Harper’s Bazaar. Keď sa zrodil nápad priviesť Saudka na východné Slovensko, začali s Harajdom spolupracovať.
Diela vystavované v dvoch metropolách východu – Košice a Prešov – budú rôzne. „Nemám rád ten McDonald prístup, keď je výstava zbalená a putuje po svete – my si produkciu ‚komplikujeme‘ tým, že výstavný koncept vzniká na mieru priestoru múzea či galérie a sám umelec je prítomný pri procese. Je to z toho výsledku aj cítiť,“ hovorí Harajda.
Jan Saudek tento rok oslavuje svoje 85. narodeniny, takisto si aj svet pripomína 75. výročie konca druhej svetovej vojny, ktorá tvorbu fotografa ovplyvnila. Jeho diela teda chceli sprístupniť návštevníkom tento rok, a to aj napriek koronakríze. V Košiciach si ich môžete pozrieť do 27. septembra, v Prešove od 2. do 31. októbra.
Foto: Veronika Janušková
(BV)
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.