Jazz FOR SAle: Do Košíc mieria opäť svetové hviezdy
Predstavte si éterickú vílu s úžasným zamatovým hlasom, ktorá neustále cíti potrebu vyspievať svoj celý život. A tak sa netreba ani čudovať, že pred Annou Mariou Jopek strhávali klobúky také hudobné megastars, ako napríklad Sting…
Aj v druhú sobotu medzinárodného festivalu Jazz FOR SAle zaznie v Historickej radnici džezík svetovej extraligy.
[ad][/ad]Anna Maria Jopek & Kroke
Absolventka klavírnej triedy Akadémie Fryderika Chopina vo Warszawe sa po štúdiu v Manhattan School z Music v jazzovej sekcii rozhodla už viac nehrať Mozartove koncerty a vymenila milovaného Ravella za Keitha Jaretta, filharmonické sály za malé, zafajčené kluby a divadlá.
Anna Maria Jopek začínala v roku 1997 zložením holdu poľskej pesničke na platni „Szeptem“. Postupne vystupovala a nahrávala so všetkými najdôležitejšími osobnosťami poľskej i svetovej hudobnej scény. Koncertovala takmer po celom svete od USA a Kanady, cez Európu, až po Japonsko, pričom absolvovala 100 koncertov každý rok. Nahrala 20 autorských albumov ovenčených zlatom i platinou, získala množstvo ocenení, napríklad titul jazzovej vokalistky roka i súkromnú cenu Michela Legranda.
V posledných rokoch experimentuje so scénickými formami – vystúpila v hlavnej úlohe v predstavení Czasz kobiety, pre ktoré skomponovala hudbu. Počas 40 minútového výstupu na scéne nepadne ani jediné slovo. A. M. Jopek: „Musím vyspievať celý svoj život…“
Kaltenecker Zsolt & Markó Ádám
Svetovo uznávaný klavírny virtuóz Zsolt Kaltencker absolvoval štúdium akustického (a jazzového) piana na Akadémii Ferenca Liszta v Budapešti a hneď potom pokračoval v súkromných štúdiách v New Yorku. V roku 1999 získalo jeho debutové sólové CD „Songs from the 20th Century“ ocenenie jazzový album roka. Od roku 2002 hrá aj na elektrické klávesové nástroje a stále hľadá cesty, ako prelomiť bariéry a zvukové obmedzenia tradičných pianových trií.
Markó Ádám sa narodil v r. 1982 v Budapešti v hudobníckej rodine, kde otec aj matka hrali profesionálne vážnu hudbu. Už ako šesťročný začal študovať hru na bicích nástrojoch. Svoje štúdiá ukončil v roku 2006 na hudobnej akadémii v Budapešti. V roku 2003 založil skupinu Special Providence, v ktorej aj dodnes účinkuje a žnú úspechy v Európe a po celom svete. Od roku 2012 je medzinárodným endorserom bicích nástrojov Natala činelov Meinl.
Rhytm Desperados
Medzimestský ostravsko-pražský zväzok vznikol v roku 2003, kedy k spolupráci prizval americkú speváčku žijúcu v Prahe Tonyu Graves. Po odchode vokalistky vystupuje od roku 2006 ako čisto inštrumentálne zoskupenie, ktoré repertoár pôvodne zložený z cover verzií hitov transformoval do prevažne pôvodnej autorskej tvorby. Kapela ťaží z bohatej kompozičnej potencie ostravského klávesového hráča a spolukapelníka Borisa Urbánka. Druhým členom moravského tandemu je saxofonista Michal Žáček, zatiaľ čo riadiacim prvkom rytmickej sekcie je bubeník a pražský leader Michal Hejna. Jeho partnermi sú Zdeněk „Wimpy“ Tichota na basovú gitaru a Imram „Musa“ Zangi na perkusie.
V roku 2006 kapela nahrala live album „Volcano“. Nová tvár Rhythm Desperados je kombináciou jazzu, rhythm and blues, funku a latin music. Kapela pravidelne hrá v pražskom jazzovom klube AghARTA a v zahraničí sa predstavila na festivale v gréckom Patras, v roku 2010 na jazzovom festivale v mexickom Acapulcu a na Euro Jazz festivale v Mexico City. V roku 2015 vystúpili na TanJazz v marockom Tangere, mimo festivalov koncertovala v New Yorku, Nemecku a Arménsku.
Historická radnica
Sobota, 17. 11. 2018,
19. hod.
(GH, SEN)
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.