16.08.17

Jiří Menzel v košickom divadle

foto: ol
DNES
Zdieľať:

Pestrú zmes nových titulov prinesie divákom v nadchádzajúcej sezóne 2017/2018 Štátne divadlo Košice. V už tradičnom modeli desiatich premiér sa ukrýva päť činoherných inscenácií, tri opery a dva tanečné tituly. 

Do repertoáru divadla pribudnú okrem klasických inscenácií aj tituly v slovenskej premiére či autorské projekty. Na ich príprave budú spolupracovať aj hviezdy svetového mena.

Premiéry sezóny otvorí Hamlet

Prvou divadelnou premiérou sezóny bude 6. októbra uvedenie Shakespearovho Hamleta. Najznámejšia a najčastejšie citovaná divadelná hra bude mať tentoraz podobu tanečného divadla z autorskej dielne režiséra Ondreja Šotha.

Divadelnou udalosťou jesene by malo byť 27. októbra uvedenie opery Giuseppe Verdiho Falstaff, o ktorej istý divadelný teoretik vyhlásil, že ak by sa niekto pokúšal spísať sedem divov hudobného sveta, tak by medzi nimi určite nechýbala. V tomto diele sa stretli dve geniálne umelecké osobnosti, dvaja majstri svojho remesla: najväčší dramatik a básnik všetkých čias William Shakespeare a Giuseppe Verdi, ktorý mal k dispozícii jedno z najlepších libriet opernej histórie: spracovanie postáv, príbehu a motívov z Veselých paní windsorských a Henricha IV. v prepise libretistu a skladateľa Arriga Boita. V košickom divadle k týmto dvom osobnostiam pribudne ešte jedna. Réžiu košického Falstaffa bude mať v rukách svetoznámy filmový a divadelný režisér Jiří Menzel, ktorý za svoj film Ostře sledované vlaky získal v roku 1966 sošku Oscara a na prestížnu filmovú cenu bol nominovaný v roku 1985 aj jeho film Vesničko má středisková.

Návrat Uja Váňu

Po 57 rokoch sa 17. novembra vráti na javisko košického divadla Ujo Váňa z pera Antona Pavloviča Čechova. Klasickú komédiu plnú irónie a smiechu cez slzy bude v Košiciach režírovať Lukáš Brutovský. V titulnej postave Ivana Petroviča Vojnického uvidia diváci Stanislava Pitoňáka. V postave Alexandra Serebriakova, ktorý svojím príchodom na vidiek zmení všetko, sa predstaví hosťujúci Jozef Stražan.

reklamná správa

Hra košickej autorky

Prvou premiérou roka 2018 bude 19. januára 2018 na Malej scéne Štátneho divadla Košice slovenská premiéra novej hry košickej autorky Adriany Krúpovej s názvom Ešte sa to dá zachrániť v réžii Juraja Bielika. Hra vznikla v rámci projektu Divadelného ústavu Ódy a frašky. Krúpová tentoraz siahla po téme, ktorá nie je až tak vzdialená. „Ako sa dostať rýchlo k peniazom z eurofondov? Ako sa rýchlo dostať k biznisu, ktorý má svoje výhody? Adriana Krúpová vytvorila hru zo sveta divadla i biznisu zároveň,“ hovorí charakteristika pripravovaného predstavenia.

(VŠ)

Čítajte viac: divadlo

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím