16.08.17

Jiří Menzel v košickom divadle

foto: ol

Pestrú zmes nových titulov prinesie divákom v nadchádzajúcej sezóne 2017/2018 Štátne divadlo Košice. V už tradičnom modeli desiatich premiér sa ukrýva päť činoherných inscenácií, tri opery a dva tanečné tituly. 

Do repertoáru divadla pribudnú okrem klasických inscenácií aj tituly v slovenskej premiére či autorské projekty. Na ich príprave budú spolupracovať aj hviezdy svetového mena.

Premiéry sezóny otvorí Hamlet

Prvou divadelnou premiérou sezóny bude 6. októbra uvedenie Shakespearovho Hamleta. Najznámejšia a najčastejšie citovaná divadelná hra bude mať tentoraz podobu tanečného divadla z autorskej dielne režiséra Ondreja Šotha.

Divadelnou udalosťou jesene by malo byť 27. októbra uvedenie opery Giuseppe Verdiho Falstaff, o ktorej istý divadelný teoretik vyhlásil, že ak by sa niekto pokúšal spísať sedem divov hudobného sveta, tak by medzi nimi určite nechýbala. V tomto diele sa stretli dve geniálne umelecké osobnosti, dvaja majstri svojho remesla: najväčší dramatik a básnik všetkých čias William Shakespeare a Giuseppe Verdi, ktorý mal k dispozícii jedno z najlepších libriet opernej histórie: spracovanie postáv, príbehu a motívov z Veselých paní windsorských a Henricha IV. v prepise libretistu a skladateľa Arriga Boita. V košickom divadle k týmto dvom osobnostiam pribudne ešte jedna. Réžiu košického Falstaffa bude mať v rukách svetoznámy filmový a divadelný režisér Jiří Menzel, ktorý za svoj film Ostře sledované vlaky získal v roku 1966 sošku Oscara a na prestížnu filmovú cenu bol nominovaný v roku 1985 aj jeho film Vesničko má středisková.

Návrat Uja Váňu

Po 57 rokoch sa 17. novembra vráti na javisko košického divadla Ujo Váňa z pera Antona Pavloviča Čechova. Klasickú komédiu plnú irónie a smiechu cez slzy bude v Košiciach režírovať Lukáš Brutovský. V titulnej postave Ivana Petroviča Vojnického uvidia diváci Stanislava Pitoňáka. V postave Alexandra Serebriakova, ktorý svojím príchodom na vidiek zmení všetko, sa predstaví hosťujúci Jozef Stražan.

reklamná správa

NAJLEPŠIE KVÁSKOVÉ CHLEBÍKY V KOŠICIACH

Domáce kváskové chlebíky s výnimočnými prísadami nájdete len v predajniach potravín KLAS!

Zistite viac

Hra košickej autorky

Prvou premiérou roka 2018 bude 19. januára 2018 na Malej scéne Štátneho divadla Košice slovenská premiéra novej hry košickej autorky Adriany Krúpovej s názvom Ešte sa to dá zachrániť v réžii Juraja Bielika. Hra vznikla v rámci projektu Divadelného ústavu Ódy a frašky. Krúpová tentoraz siahla po téme, ktorá nie je až tak vzdialená. „Ako sa dostať rýchlo k peniazom z eurofondov? Ako sa rýchlo dostať k biznisu, ktorý má svoje výhody? Adriana Krúpová vytvorila hru zo sveta divadla i biznisu zároveň,“ hovorí charakteristika pripravovaného predstavenia.

(VŠ)

Čítajte viac: divadlo

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím