Jubilejný Košický zlatý poklad speje do finále
Aktuálny Košický zlatý poklad speje do svojho finále. Bodku za jeho jubilejným 35. ročníkom dá v sobotu 16. novembra finálový koncert. Na pódiu v košickom Kulturparku sa od 18.30 hod. predstaví so svojimi skladbami 12 interpretov.
Ako informovala Erika Rusnáková, hovorkyňa RTVS, o víťazovi pesničkovej súťaže rozhodne odborná porota.
Tento rok sa do súťaže prihlásilo 156 autorských tímov a interpretov pôvodnej populárnej hudby z celého Slovenska. Výberová komisia vybrala do finále šesť piesní a ďalších šesť poslucháči Rádia Slovensko.
Riaditeľ súťaže Juraj Hidvéghy je rád, že súťaž oslovuje autorov a interpretov populárnej hudby nielen na východnom Slovensku: „Medzi 12 finalistami aktuálneho ročníka je totiž až deväť zo západného Slovenska, čo podčiarkuje fakt, že Košický zlatý poklad už dávno nie je iba regionálnou súťažou.“
[ad][/ad]Novinkou bude video stream na webe
Hudobnými hosťami finálového večera budú minuloroční víťazi – skupina Nová Dimenzia a kapela No Name, ktorá súťaž vyhrala v roku 1996. Koncert bude moderovať Roman Bomboš a poslucháči Rádia Slovensko si ho môžu vypočuť v priamom prenose. Novinkou tohto ročníka bude video stream z koncertu na webe RTVS. Zo súťaže vznikne hudobný dokument, ktorý diváci Dvojky uvidia koncom roka.
O víťazoch rozhodne odborná porota v zložení Igor Timko, Peter Bič, Juraj Vančík, Rasťo Očenáš, riaditeľ Sekcie marketingu RTVS Richard Jajcay, riaditeľ Sekcie rozhlasových programových služieb RTVS Michal Dzurjanin a riaditeľ súťaže Juraj Hidvéghy. Na víťazov čakajú finančné ceny v hodnote 1 000, 750 a 500 eur. Absolútny víťaz získa aj priestor na nahratie víťaznej piesne v nahrávacom štúdiu Slovenského rozhlasu.
Výnimočná súťaž
Vyhlasovateľom a organizátorom súťaže je Štúdio RTVS Košice. Jeho výkonný riaditeľ Jozef Puchala označil Košický zlatý poklad za výnimočný z viacerých dôvodov.
„Jednak preto, že máme pred sebou okrúhly, už 35. ročník, a tiež preto, že záujem oň neustále rastie. S dlhoročným riaditeľom súťaže Jurajom Hidvéghym sme sa preto rozhodli zhrnúť tie najpodstatnejšie fakty z histórie Košického zlatého pokladu v knižnej publikácii, ktorú v závere podujatia slávnostne uvedieme do života,“ prezradil.
Prezentáci mladých autorov
Pesničková súťaž Košický zlatý poklad vznikla v roku 1980 ako priestor na prezentáciu a propagáciu tvorby mladých autorov a interpretov pôvodnej slovenskej populárnej hudby. Počas finálových koncertov zaznelo na jej predchádzajúcich ročníkoch celkovo 373 nových slovenských piesní.
K najznámejším interpretom, ktorí tu odštartovali svoju kariéru, patria Beáta Dubasová, Peter Nagy, skupiny No Name, Nocadeň, Marián Čekovský, Peter Cmorik, ale aj víťazi nedávnych ročníkov Tomáš Buranovský, či Kristián Dufinec so skupinou Iconito.
Odporúčané články
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.